Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie zaprasza na relaks w towarzystwie pszczół
access_time 2022-08-05 14:22:00
Obok sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie powstały dwa małe drewniane domki, w których można inhalować się powietrzem z ula i słuchać kojącego bzyczenia pszczół. Według zwolenników apiterapii pomaga to w leczeniu wielu schorzeń, a także niweluje stres, depresję i bezsenność, czyli zmorę naszych czasów.

W pobliżu sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie stanęły dwa niewielkie drewniane domki, w których można poddać się apiterapii. W środku znajdują się leżanki, pod którymi umieszczone zostały pszczele rodziny, oddzielone od człowieka bezpiecznymi siatkami. Można się na nich położyć i korzystać z dobrodziejstw leczniczych oparów, powstających podczas przerabiania przez pszczoły nektaru na miód. Apiterapia od wieków z powodzeniem stosowana jest w profilaktyce i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych i budowaniu ogólnej odporności organizmu. Miejsce sprzyja też wyciszeniu, koli nerwy i redukuje stres; pomaga w walce z chronicznym zmęczeniem, bezsennością, chorobami układu nerwowego, czy dolegliwościami reumatycznymi.

- To miejsce uczy nas słuchania - mówi cytowany przez portal ekai.pl proboszcz i kustosz sanktuarium bł. Karoliny ks. Zbigniew Szostak. - To są ule, w specjalnych szufladach mieszkają pszczoły, po 20 ramek w każdej szufladzie. Kiedy wejdziemy do środka to dwie siatki zabezpieczają nas, żebyśmy nie mieli bliskiego kontaktu z pszczołą, ale jest kontakt z tym co się dzieje w ulu. To zachęca nas do słuchania, bo dziś ludzie mają problem ze słuchaniem innych i świata przyrody. Żyjemy w biegu, a tu można się zatrzymać. Jest tutaj niezwykłe życie, szum tych pszczół jest bardzo kojący. Po 15 minutach można zasnąć. Pyłek pszczeli, jak i powietrze przechodzące przez propolis to wszystko działania, które mają na celu wzmocnienie naszego organizmu - dodaje.

Korzystanie z apidomków jest bezpłatne. Zainteresowani mogą zgłosić się osobiście w kancelarii parafialnej w Zabawie lub zapisać się telefonicznie pod numerem 14 6781448. Dodajmy, że na miejscu można również zakupić miód z łąk wokół sanktuarium. Na jego etykiecie znajduje się logo sanktuarium bł. Karoliny.

Domki powstały ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w ramach programu „Aktywny Senior”.

ac / fot. archiwum sanktuarium w Zabawie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821