"Znacznie ograniczona poczytalność". Do sądu trafił akt oskarżenia wobec 73-latka z Maszkienic, który próbował zabić rodzinę
access_time 2022-08-04 12:33:00
Prokuratura Okręgowa w Tarnowie skierowała do sądu akt oskarżenia wobec 73-letniego mieszkańca Maszkienic (gm. Dębno), który jesienią ubiegłego roku zdetonował w swoim domu butlę z gazem, usiłując pozbawić życia swoją rodzinę.

Do zdarzenia doszło w niedzielę 14 listopada 2021 roku w Maszkienicach. Jak wynika z ustaleń śledczych, 73-letni Julian G. zdetonował w swoim domu butlę z gazem, usiłując pozbawić życia córkę, zięcia i dwójkę ich dzieci, z którymi wspólnie zamieszkiwał. W efekcie sam ucierpiał najbardziej i z obrażeniami twarzy trafił do szpitala. Pozostałym domownikom, którzy w chwili wybuchu przebywali na piętrze budynku, nic się nie stało.

73-latek został aresztowany. Śledczy postawili mu zarzuty znęcania się nad członkami rodziny, kierowania wobec nich gróźb karalnych oraz usiłowania zabójstwa. Jak się okazało, mężczyzna wcześniej był już czterokrotnie karany za przestępstwa popełniane na szkodę bliskich. Pojawiły się też uzasadnione wątpliwości co do jego poczytalności.

- W toku postępowania karnego oskarżony został zbadany przez biegłych psychiatrów. Stwierdzili oni, że jego poczytalność była w znacznym stopniu ograniczona ze względu na długoletnie nadużywanie alkoholu - mówi prok. Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Mężczyzna nadal przebywa w areszcie. Grozi mu dożywocie, jednak jak zaznacza rzecznik, w tym przypadku kwestia wymiaru kary nie jest jednoznaczna. Z uwagi na znaczne ograniczenie poczytalności sprawcy, sąd może zastosować wobec niego nadzwyczajne złagodzenie kary.

ac / fot. OSP Maszkienice

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821