Jak zrobić wyspę kuchenną i na co zwrócić uwagę?
access_time 2022-08-03 11:30:00
Wyspa kuchenna jest niewątpliwie elementem aranżacji kuchennej, który przyciąga wzrok. Popularność wysp kuchennych wynika jednak nie tylko z atrakcyjnego wyglądu, ale również z ich funkcjonalności. Znacznie ułatwiają one zachowanie porządku w pomieszczeniu oraz usprawniają przygotowywanie posiłków. Poza tym odgrywają rolę socjalizującą, ponieważ zbliżają ludzi, umożliwiając wspólne spędzanie czasu. Jak zatem urządzić wyspę w kuchni, by wydobyć pełnię jej potencjału?

Dlaczego wyspa, a nie stół?

Wyspa kuchenna to znakomity sposób na zaaranżowanie przestrzeni. W zależności od naszych potrzeb wyspa może spełniać jednocześnie wiele funkcji. Może być wykorzystywana jako stół, strefa zmywania, blat, miejsce do gotowania oraz schowek na rozmaite przedmioty. W zależności od preferencji możesz pozostawić czysty blat lub zainstalować płytę grzewczą z okapem oraz zlewozmywak i zyskać wielofunkcyjną przestrzeń roboczą. Dzięki montażowi wyspy skraca się również dystans do poszczególnych sprzętów i miejsc, a poruszanie się po kuchni staje się bardziej efektywne. Konstrukcja rozgranicza otwarte przestrzenie i wyznacza funkcje poszczególnych stref. Nie odcina przy tym osoby przygotowującej posiłek od pozostałych domowników czy gości. Dzięki czemu czas spędzany w kuchni mija szybciej i przyjemniej, zacieśniają się więzi oraz budują relacje w rodzinie.

 

Jak wykonać wyspę doskonałą?

Planując wyspę kuchenną, trzeba dopasować jej projekt do podstawowych funkcji, jakie jej przypisujemy, oraz rozmiarów pomieszczenia, jakim dysponujemy.
 

Wielkość

Przy dobieraniu rozmiaru wyspy należy wziąć pod uwagę komfort pracy. Zaleca się, by rozmiar zabudowy wahał się od 60×60 cm do 120x60 cm. Jeżeli nie masz w kuchni dużo miejsca, a nie chcesz zrezygnować z tego wielofunkcyjnego mebla, wybierz nieco mniejszy półwysep. Istotną kwestią mającą wpływ na wygląd i użyteczność zabudowy ma odpowiednie doświetlenie tego miejsca. Pamiętaj o świetle punktowym padającym wprost na powierzchnię roboczą.

 

Kształt

Wyspa wcale nie musi być prostokątna. W zasadzie masz nieograniczone pole możliwości aranżacyjnych. Twoja zabudowa w kuchni może przyjąć kształt litery U, G czy L. Planując lokalizację, zapewnij do niej swobodny dostęp z każdej strony. Równocześnie pamiętaj o zachowaniu spójności stylistycznej nie tylko z przestrzenią kuchenną, ale również z przylegającym salonem.
 

Funkcjonalne wyposażenie

Planując aranżację kuchni z wyspą, musimy dopasować ją do warunków w naszym wnętrzu oraz do potrzeb. Bez względu na wybór stylu, każdy projekt może być zachwycający, jednak by służył nie tylko jako dekoracja, trzeba zadbać o użyteczne wnętrze. Rozmieszczenie szuflad można rozplanować tak, aby najpełniej pasowało do naszych przyzwyczajeń i posiadanego sprzętu. Dobrym pomysłem jest stworzenie stref na zapasy, naczynia i sztućce, akcesoria oraz produkty spożywcze. Im bardziej czytelny podział, tym efektywniejsza i przyjemniejsza będzie praca w kuchni. Układ powinien zapewniać wszystkim użytkownikom wygodne i szybkie przygotowywanie codziennych posiłków.

 

Z czego zbudować wyspę kuchenną?

Mając gotowy projekt, można rozważyć dostępne opcje materiałowe. Wygląd i właściwości blatu kuchennego nadają bowiem charakteru całej kuchni. Na bazę wyspy używa się różnego rodzaju surowców takich jak: płyta meblowa, płyta klejona z drewna litego czy kamień. Najprostszą konstrukcję wykonamy, łącząc korpusy szafek stojących na nóżkach i przykrywając je gotowym blatem roboczym. Do najpopularniejszych materiałów wykończeniowych na blat należą:

  • kamień naturalny jak granit, marmur albo piaskowiec,

  • kompozyty kwarcowe,

  • tworzywa sztuczne,

  • ceramika,

  • stal szlachetna,

  • drewno.

Decyzja o tym, z czego ma być wykonana wyspa, powinna być podyktowana osobistymi preferencjami, a także przeznaczeniem i częstotliwością użytkowania powierzchni roboczej.

Kuchenna aranżacja dzięki wyspie może nabrać wyjątkowego charakteru, nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale przyjemności użytkowania. Po więcej inspiracji odsyłamy do wyjątkowej strony AboutDecor pełnej najnowszych trendów wystroju wnętrz.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821