Kernos spod Wojnicza do obejrzenia na wystawie
access_time 2022-08-02 11:44:00
W Izbie Regionalnej im. ks. Jana Królikiewicza w Wojniczu przy Rynku 29, można oglądać wystawę “Kernos spod Wojnicza". Zaprezentowano na niej najciekawsze znaleziska, pochodzące ze stanowiska archeologicznego w Dębinie Zakrzowskiej, gdzie przed czterema laty odkryto cmentarzysko kultury łużyckiej, datowane na okres 700-600 r. p.n.e. Najciekawszym z nich jest liczące blisko 2700 lat kultyczne naczynie kernos.

Odkrycie cmentarzyska było dziełem przypadku. Wiosną 2018 roku jeden z mieszkańców, wybierając piasek ze znajdującej się na północy gminy "piaskowni", natknął się na fragmenty przepalonych kości, bransolet i glinianych naczyń. W tym samym roku dział archeologii tarnowskiego Muzeum Okręgowego rozpoczął ratownicze badania wykopaliskowe, mające na celu zabezpieczenie i wydobycie zniszczonych grobów, określenie chronologii oraz zasięgu stanowiska.

Prezentowana w Izbie Regionalnej w Wojniczu ekspozycja przedstawia dotychczasowe wyniki prac wykopaliskowych na cmentarzysku w Dębinie Zakrzowskiej. W sumie, w trakcie czterech sezonów badawczych, prowadzonych w latach 2018-2021, odkryto ponad 100 grobów ciałopalnych. Na wystawie można obejrzeć pochówki najciekawsze i najlepiej zachowane. W większości są to popielnice (urny), w których składano przepalone szczątki zmarłych oraz dary grobowe w postaci dodatkowych mniejszych naczyń. W niektórych przypadkach uzupełnieniem wyposażenia były metalowe ozdoby (z żelaza lub brązu). Najbardziej interesującym eksponatem jest kernos, który znaleziono w grobie młodej kobiety. To rytualne naczynie wywodzące się z kultury antycznej Grecji i używane głównie w kulcie Demeter, bogini płodności ziemi, urodzaju i rolnictwa. Rekonstrukcje pochówków uzupełniają plansze z krótkimi informacjami na temat poszczególnych grobów.

Wystawa będzie dostępna do końca września. Można ją oglądać w dowolnym dniu tygodnia, po wcześniejszym umówieniu terminu pod nr tel. 665 529 444.

ac /  fot. kernos - archiwum Muzeum Okręgowego, wernisaż wystawy "Kernos spod Wojnicza" - archiwum Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821