78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Program uroczystości w Tarnowie
access_time 2022-08-01 03:20:00
Tarnów, jak co roku, uczci pamięć o powstaniu warszawskim. Oficjalne uroczystości rozpoczną się w poniedziałek o godz. 17. W rocznicę godziny "W" uruchomione zostaną syreny alarmowe.

O godzinie 17 w kościele św. Krzyża i św. Filipa Neri w Tarnowie zostanie odprawiona msza św. w intencji intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej. Po zakończeniu nabożeństwa, pod Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

W tym samym czasie na placu Sobieskiego w Tarnowie odbędzie się spotkanie organizowane przez stowarzyszenie Tarnów Pierwsze Niepodległe. Zaplanowano wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, natomiast o godzinie 17 uczestnicy w milczeniu oddadzą hołd bohaterom historycznego zrywu.

Na wspólne śpiewanie powstańczych i patriotycznych pieśni zapraszają też Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Rada Osiedla Piaskówka. O godzinie 18.30 w ogrodzie sensorycznym w parku Strzeleckim rozpocznie się „Powstanie pokoleń”. Dla uczestników muzycznego wydarzenia przygotowano bezpłatne śpiewniki i flagi.

Przypomnijmy, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17, tzw. godzinie „W” na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Zryw miał na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. W akcji „Burza” na ziemi tarnowskiej został zmobilizowany do działań bojowo - dywersyjny 16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej AK I Batalion „Barbara” pod dowództwem kpt. dypl. Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa”. Powstanie planowane na kilka dni, ostatecznie upadło 3 października, po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

W sensie militarnym powstanie zakończyło się klęską, jednak pod względem politycznym jego znaczenie było ogromne. Jak pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański, legendarny „kurier z Warszawy”, „walka nie była daremna”, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS”

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821