78. rocznica Akcji III Most
access_time 2022-07-25 14:18:00
W dniu wczorajszym w Wał-Rudzie i Zabawie odbyły się uroczystości upamiętniające akcję o strategicznym znaczeniu dla przebiegu II wojny światowej. Akcja III Most została przeprowadzona w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku. Polegała na przewiezieniu zdobytych przez żołnierzy Armii Krajowej części niemieckiej rakiety V2 z Polski do Anglii. Do pocisku dołączona była bezcenna – przygotowana przez polskich naukowców dokumentacja stanowiąca dla aliantów źródło wiedzy o broni używanej przez Niemcy. W uroczystościach wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

To tu, na ziemi tarnowskiej, 78 lat temu rozegrała się jedna z najważniejszych akcji wywiadowczych II wojny światowej. Polacy po raz kolejny pokazali, jak ważnym byli ogniwem w walce z wrogiem i jak mocną strukturą było Polskie Państwo Podziemne. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o bohaterach Akcji III Most oraz wszystkich Żołnierzach Armii Krajowej i przekazywać historię o nich kolejnym pokoleniom – mówił I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Zanim rozpoczęły się oficjalne uroczystości – w namiocie przy sanktuarium bł. Karoliny odbyła się gra terenowa i interaktywna w całości poświęcona Akcji III Most. Główne uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym jej uczestników. Następnie w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w sąsiedniej Zabawie odbyła się msza święta w intencji uczestników Akcji.

Więcej o akcji III Most znajdziesz tutaj

 

źródło: MUW

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821