Najwyższy, trzeci stopień alertów przed upałami. IMGW: we wtorek najcieplej było w Tarnowie
access_time 2022-06-29 09:45:00
IMGW-PIB wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o upałach, którym objęta jest większa część województwa małopolskiego (11 powiatów, w tym tarnowski i m. Tarnów). Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 32 do 35 stopni Celsjusza, w czwartek i piątek lokalnie 37 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18 do 21 stopni Celsjusza, nie przyniesie zatem wytchnienia od upałów. Ostrzeżenie obowiązuje do 1 lipca do godz. 20.

Mordercze upały nie odpuszczają. Jak poinformował IMGW-PIB, we wtorek 28 czerwca najcieplej w ciągu dnia było w Tarnowie, gdzie odnotowano 34,5 stopnia Celsjusza.

 

Według pomiarów ze stacji synoptycznych najcieplej było dziś w #Tarnów: 34,5°C.

Zdecydowanie chłodniej było na północy i zachodzie kraju. W #Koszalin temperatura wzrosła tylko do 19,4°C.#IMGW #upał #meteoimgw pic.twitter.com/HEyErQfBpA

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) June 28, 2022

 

 

To jednak dopiero początek. W najbliższych dniach temperatura może sięgnąć nawet 37 stopni Celsjusza w cieniu.

- Przechodząca przez Polskę fala upałów zaczyna być coraz bardziej odczuwalna. Małopolskie dyspozytornie odnotowują zwiększoną liczbę zgłoszeń do zasłabnięć, duszności czy też problemów kardiologicznych. To nawet o ok. 20 proc. więcej zgłoszeń przyjmowanych zarówno przez dyspozytornię w Krakowie, jak i w Tarnowie, które wiążą się z wysłaniem karetki. Znaczna część tych dolegliwości może być związana z wysoką temperaturą. Jak wynika z relacji Zespołów Ratownictwa Medycznego, główną przyczyną takich interwencji jest niedostateczne nawodnienie organizmu oraz ekspozycja na działanie wysokiej temperatury otoczenia. Trzeba tu również wspomnieć, że zwiększyła się też liczba wezwań do osób będących pod wpływem alkoholu - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób starszych, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem, a także kobiet w ciąży. Lekarze zalecają, by unikać przebywania na pełnym słońcu w godzinach 12-16. Jeśli musimy już wyjść z domu, to najlepiej w godzinach rannych lub późnym popołudniem. Trzeba pamiętać o nakryciu głowy, używaniu kremów z filtrem oraz piciu dużej ilości płynów (minimum 2-3 litry). Najlepiej nie pić gazowanych słodkich płynów i ograniczyć spożywanie alkoholu. Należy również zadbać o zwierzęta, u których również może dojść do przegrzania organizmu. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanych samochodach.

ac / fot. Pixabay, IMGW

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821