Drużyna Trzech Kumpli (MUKS 1811 Tarnów) wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski w koszykówce 3x3
access_time 2022-06-20 09:48:00
Historyczny sukces tarnowskich koszykarzy. Drużyna Trzech Kumpli (MUKS 1811 Tarnów) zajęła trzecie miejsce w finale Młodzieżowych Mistrzostwa Polski 3×3 w kategorii U17 chłopców. To pierwszy medal na tym szczeblu i w tej odmianie koszykówki dla klubu i Tarnowa.

W piątek 17 czerwca w warszawskiej hali Torwar odbył się Finał Młodzieżowych Mistrzostw Polski w koszykówce 3×3. Sukcesem w kategorii U17 chłopców zakończył się start drużyny MUKS 1811 Tarnów, nad którą opiekę partnerską objął tarnowski browar Trzech Kumpli. W turnieju, w którym wystąpiło szesnaście najlepszych krajowych ekip, zespół pod wodzą trenera Łukasza Stawarza wywalczył wysokie trzecie miejsce. Droga do finału prowadziła przez turnieje eliminacyjne w Giżycku, Łańcucie, Krakowie i Łodzi. W każdym z nich zespół Trzech Kumpli, bo pod taką nazwą tarnowska drużyna została zgłoszona do rywalizacji, zajmował zawsze miejsce w pierwszej czwórce. Dobrą formę chłopcy potwierdzili również w decydujących zawodach. W Warszawie w fazie grupowej pokonali drużynę Gimbasket Wrocław 22:7 i Szkołę Gortata PG II Gdańsk 21:12, przegrywając natomiast z GTK Gliwice 21:14. Ćwierćfinałowy pojedynek z MKS Nysa Kłodzko zakończyli triumfem 21:17, a w półfinale po zaciętym meczu musieli uznać wyższość drużyny WKK Wrocław (21:18), która później sięgnęła po złote medale. W spotkaniu o brąz tarnowianie pokazali jednak charakter i pokonali drużynę gospodarzy Profbud Legia Warszawa w stosunku 21:16.

W finale drużyna zagrała w składzie: Mateusz Baziak, Igor Michalski, Mikołaj Wróbel i Szymon Witek. We wcześniejszych turniejach tarnowskie barwy reprezentował również Szymon Skrzypek.

Dzień później publiczność zgromadzona w hali Torwar była świadkiem rywalizacji w kategorii U23. Tarnów reprezentował zespół Charakterny Ortopeda, nad którym patronat objął były koszykarz Unii Tarnów oraz reprezentacji Polski – Tomasz Witek. Drużyna do warszawskiego finału awansowała po turniejach w Krakowie, Łodzi i Opolu. Tarnowianie, którzy legitymowali się najniższą średnią wiekową (18 lat), mimo ambitnej postawy zakończyli zawody w fazie grupowej i zostali sklasyfikowani na 16. miejscu w Polsce.

W finale drużyna zagrała w składzie: Mateusz Baziak, Szymon Skrzypek, Michał Walnik i Jakub Więckowski. We wcześniejszych turniejach grali także Adrian Szumlański, Andrzej Schabowski i Sebastian Szabaciuk.