Teatr Solskiego zagra na rzecz budowy sceny we Lwowie
access_time 2022-06-08 10:22:00
W weekend na Małej Scenie Teatru Solskiego zagrany zostanie spektakl „Ikebana” autorstwa Marcina Skóry z Matyldą Baczyńską w roli głównej. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz aktorów z ługańskiego Teatru Muzyki i Dramatu.

Spektakl „Ikebana” w reżyserii Bohdana Graczyka i Dariusza Starczewskiego zostanie zagrany 10, 11 i 12 czerwca, o godz. 19 na Małej Scenie Teatru Solskiego. Wpływy ze sprzedaży biletów zostaną w całości przekazane na rzecz aktorów z Ługańskiego Regionalnego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Muzyki i Dramatu. Część z nich teatralne stroje zamieniła na żołnierskie mundury, reszta nie ma gdzie wykonywać swojego zawodu, ponieważ Ługańsk jest okupowany przez sowietów. Głównym celem akcji jest jednak stworzenie dla ługańskich aktorów tzw. małej sceny we Lwowie.

Inicjatorem wydarzenia jest Marcin Skóra, były tarnowski policjant i autor monodramu „Ikebana", obecnie mocno zaangażowany w działania związane z niesieniem pomocy humanitarnej walczącej Ukrainie. Jak sam mówi, do akcji zainspirował go poznany podczas jednego z takich wyjazdów aktor z Ługańska, który wstąpił w szeregi ukraińskiej armii.

- Chciałbym abyśmy dali im wędkę, a ryb to oni sobie już sami nałowią. Chcemy wspólnymi siłami stworzyć małą scenę teatralną na terenie Lwowa, gdzie te osoby będą mogły wykonywać swój zawód - mówił na konferencji prasowej Marcin Skóra.

- Przed i po każdym spektaklu będziemy zbierać finanse do puszek. Niepełnosprawne dzieci przygotują własnoręcznie ukraińskie kotyliony, które również będzie można zakupić. Kulminacyjnym dniem wydarzenia będzie sobota 11 czerwca, kiedy to spodziewamy się w teatrze gości z Ukrainy. W tym dniu będziemy także próbować połączyć się z ukraińskimi artystami przebywającymi na linii frontu. Przewidziane są również trzy, cztery licytacje przedmiotów, jakie przekażą nam ukraińscy i polscy aktorzy - zapowiada.

Inicjatywę Marcina Skóry wsparli znani artyści m.in. Kasia Nosowska, Andrzej Grabowski i Eryk Lubos. Organizatorami wydarzenia są firma Emes i Partnerzy, Voznytskyy Foundation i Teatr im. L. Solskiego.

ac / na zdj. „Ikebana", fot. archiwum teatru

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821