Kolejny krok w stronę uzdrowiska. Gmina Ciężkowice podpisała umowę na odwiert w poszukiwaniu wód leczniczych
access_time 2022-05-31 14:01:00
W Ciężkowicach podpisano umowę na wykonanie odwiertu poszukiwawczo - rozpoznawczego wód leczniczych. Odwiert "Ignacy" powstanie w sąsiedztwie otwartego rok temu Parku Zdrojowego. Zadanie ma być zrealizowane do końca roku.

Wieloletnie starania ciężkowickiego samorządu przyniosły efekt. We wtorek na terenie Parku Zdrojowego podpisano umowę na wykonanie odwiertu poszukiwawczo - rozpoznawczego wód leczniczych. Odwiert "Ignacy" wykona wyłoniona w przetargu za trzecim podejściem firma Exalo Drilling S.A z Piły. Koszt prac to 10,6 mln zł. Inwestycja niemal w całości zostanie sfinansowana z rządowych dotacji w ramach programów Polski Ład (8,55 mln zł) i Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (2 mln zł). Gmina sfinansuje wkład własny, w tym koszty ustanowienia nadzoru i dozoru geologicznego.

Jak poinformował burmistrz Ciężkowic Stanisław Kuropatwa, zakończenie prac przewidziano na grudzień tego roku. W dalszej kolejności planowane są niezbędne czynności formalne umożliwiające rozpoczęcie eksploatacji górniczej w celu połączenia wydobywanej wody z instalacjami i obiektami do wodolecznictwa w przygotowanym już Parku Zdrojowym.

- Podpisanie umowy z wykonawcą na wykonanie odwiertu to ważny krok Ciężkowic w kierunku uzdrowiska, które mają już Park Zdrojowy i klimat posiadający właściwości lecznicze potwierdzone stosownym świadectwem. Mając do dyspozycji wielohektarowy teren wokół planowanego odwiertu, gmina Ciężkowice w niedalekiej przyszłości będzie dążyć do realizacji dalszych etapów przybliżających ją do statusu uzdrowiska, w tym do budowy zakładu przyrodo-leczniczego i niezbędnej infrastruktury uzdrowiskowej. Te dążenia będą wymagać wsparcia inwestorów zewnętrznych, do których będzie skierowana oferta inwestycyjna zarówno do budowy potencjału uzdrowiskowego jak i niezbędnej bazy hotelowej - zaznaczył burmistrz.

Warto dodać, że uzdrowisko w Ciężkowicach już ponad sto lat temu planował stworzyć Ignacy Jan Paderewski. Brak zgody ówczesnych radnych na wykup działek lub dzierżawę terenu pod te inwestycje uniemożliwił jednak dalszy rozwój tego ambitnego projektu. Dopiero w połowie ubiegłego wieku, w trakcie poszukiwań ropy naftowej, przypadkiem natrafiono na złoża wód mineralnych. Wody siarczkowe do dziś wypływają z  ujęć w Rakutowej i w Polichtach. Z przeprowadzonych badań wynika, że wspomagają one leczenie m.in. schorzeń reumatycznych, zapaleń nerwów obwodowych, czy chorób skóry.

ac / fot. archiwum gminy Ciężkowice

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821