Stanisław Westwalewicz - artysta, żołnierz “szlaku nadziei”. Nowa wystawa w muzealnej „Piwnicy pod Trójką”
access_time 2022-05-11 07:49:00
Kolekcja ponad 100 obrazów Stanisława Westwalewicza zostanie pokazana w Galerii „Piwnica pod Trójką” Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 16 maja o godzinie 18.

W tym roku mija 25. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych tarnowskich artystów, Stanisława Westwalewicza (1906-1997), oraz 80. rocznica ewakuacji Armii Polskiej ze Związku Sowieckiego. W związku z tym Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotowało wystawę poświęconą pamięci artysty, na której zaprezentowane zostaną wybrane prace ze zbiorów własnych instytucji. Cała kolekcja liczy ponad 100 sztuk, składają się na nią obrazy olejne i rysunki (ołówkiem, kredką, tuszem, atramentem, akwarelą) przywiezione z pobytu z Armią Andersa we Włoszech, oraz obrazy malowane w Polsce (Kozienicach, Pilźnie i Tarnowie) po wojnie.

Stanisław Westwalewicz urodził się 13 listopada 1906 r. w Kozienicach koło Radomia. W roku 1933 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Malarstwa. W roku 1941 trafił do Armii Polskiej gen. Andersa. Wraz z nią przeszedł cały szlak bojowy z ZSRR, poprzez kraje Bliskiego Wschodu, aż do Włoch. W 1942 roku został przeniesiony do sekcji graficznej Oddziału Oświaty w Neapolu, a następnie do Oddziału Dobrobytu Żołnierza w Rzymie. Malował wtedy bardzo barwne i dekoracyjne obrazy, których znaczną ilość przywiózł do Polski. Był jednym z założycieli Cricolo Artistico Internazionale – Międzynarodowego Koła Artystycznego zwanego również „Art. – Club”. W 1946 roku został zdemobilizowany, rok później wrócił do kraju. Początkowo mieszkał w Kozienicach, następnie w Pilźnie. Tu rozpoczął się kolejny etap jego twórczości. Malował bardzo dużo, były to malowidła ścienne, sakralne i pejzaże. Od roku 1962 mieszkał na stałe w Tarnowie. Całkowicie poświęcił się malarstwu sztalugowemu, pejzażom i martwej naturze. Zmarł 15 maja 1997 roku w Tarnowie, pozostawiając po sobie ogromny dorobek twórczy, na który składają się liczne polichromie w kościołach i kaplicach, kilka tysięcy prac: pejzaży, martwych natur, portretów, grafik i rysunków. Wziął udział w 24 wystawach zagranicznych, 60 indywidualnych i prawie 280 zbiorowych. Należał do tarnowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Otrzymał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień, był też bohaterem kilku filmów i programów telewizyjnych. W 1997 roku jego imieniem nazwano ulicę w dzielnicy Zabłocie. W 2002 roku Gimnazjum nr 8 w Tarnowie otrzymało jego imię.

fot. źródło muzeum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821