Młyn Szancera zyskał inwestora i szansę na drugie życie. "Lubię miejsca, których nikt nie chce"
access_time 2022-05-10 09:36:00
Młyn Szancera zyskał szansę na rewitalizację. Warszawska Grupa Arche zamierza odnowić spalony, zabytkowy obiekt. Wcześniej jednak miasto musi zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, a to może potrwać.

Warszawska Grupa Arche poinformowała o planach odbudowy zabytkowego Młyna Szancera podczas kwietniowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Wchodzimy do Tarnowa, gdzie zajmiemy się spalonym młynem. Całe wnętrze strawił ogień. Tam głównym projektantem był pożar. Bardzo ciekawy efekt powstał i oczywiście podchodzimy do tego, aby jak najwięcej tego efektu zachować. Podchodzimy do projektów z szacunkiem do ludzi i do czasu. Bardzo nam zależy na tym, aby coś zostawić po sobie - mówił cytowany przez portal propertydesign.pl Władysław Grochowski, prezes zarządu Arche.

- Gdybym się zastanowił, to pewnie bym się bardzo bał, ale że działam na emocjach to jest dla mnie codzienność. Lubię miejsca, których nikt nie chce. Znaleźliśmy niszę. Dzięki czemu mamy małą konkurencję, chociaż w ostatnim czasie jej przybywa, co mnie też bardzo się cieszy. Pierwszy obiekt zaczęliśmy tak przy okazji. Nie sądziłem, że to będzie sposób na życie, realizacja pasji i też na zarabianie. Mieszkaniówka przestała nas interesować. I co na szczęście nikt nas nie rozlicza z tego, ile teraz zarobimy na rewitalizacji - tłumaczył Grochowski.

Prezes Grupy Arche chce w zrujnowanym młynie stworzyć nowoczesny hotel; obiekt ma również pełnić funkcję kulturalną i konferencyjno-szkoleniową. Umowa w sprawie rewitalizacji została już podpisana, kolejny ruch musi teraz wykonać miasto. Konieczna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, a to może potrwać kilka miesięcy.

- Tarnowscy radni już pod koniec stycznia jednogłośnie zgodzili się na rozpoczęcie procedury związanej ze zmianą planu, ale to musi potrwać. Ustawa jest bardzo precyzyjna. Tutaj nie ma mowy o szybkiej ścieżce. Żadnej ścieżki nie ma. Jest jedna ustalona przez prawo. I ta zmiana może potrwać około 10 miesięcy. Ale inwestorzy o tym wiedzą i jeżeli będzie tylko zielone światło ze strony konserwatora zabytków, to myślę, że rada miejska szybko, bez zbędnej zwłoki uchwali zmianę planu i będziemy się mogli cieszyć nową inwestycją. Jestem dobrej myśli - mówił na antenie Radia Kraków prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Grupa Arche działa od 1991 roku. Obecnie jest jedną z największych sieci hoteli w Polsce - posiada 16 hoteli dysponujących około 3400 pokojami oraz 27 restauracji. Zajmuje się również działalnością deweloperską oraz rewitalizacją obiektów historycznych z przeznaczeniem na działalność hotelarsko-gastronomiczną i użytkową. Firma znana jest m.in. z odrestaurowania pochodzącej z końca XIX w. cukrowni w Żninie, zamku w Janowie Podlaskim, Pałacu i Folwarku w Łochowie, czy dawnej fabryki wełny w Łodzi, którą zamieniła na designerski Hotel Tobaco.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821