Na Górze św. Marcina jak w uzdrowisku. Od soboty oficjalnie działa tężnia solankowa
access_time 2022-04-30 09:38:00
Od kilku dni mieszkańcy Tarnowa mogą już korzystać z uroków i korzyści, jakie daje tężnia solankowa, uruchomiona na Górze św. Marcina. Przez ostatnie dni trwały odbiory obiektu, a od soboty 30 kwietnia działa już oficjalnie.

Prace przy budowie tężni solankowej trwały od sierpnia ubiegłego roku. Obiekt powstał na północnym stoku Góry św. Marcina, w miejscu dawnego amfiteatru i naprzeciwko restauracji. Tężnia ma wymiary 2,00 m na 5,00 i wykonana jest z drewna modrzewiowego oraz gałęzi tarniny. Konstrukcję pokryto dwuspadowym, krytym gontem dachem. Tężnia swoje działanie zawdzięcza solance, czyli naturalnej wodzie mineralnej z dużą ilością jonów sodowych. Solanka spływa z góry po gałązkach tarniny, rozbijając się na mikroskopijne kropelki, które unoszą się w powietrzu, tworząc naturalny, leczniczy aerozol solny.

Przebywanie w otoczeniu tężni pomaga w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, ale też nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej oraz w przypadku ogólnego osłabienia organizmu. Szacuje się, że około godzinny seans w jej pobliżu daje korzyści zdrowotne odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.

Tężnia solankowa na Górze św. Marcina to zwycięski projekt w budżecie obywatelskim z 2018 roku. W ramach inwestycji wyremontowano plac, mini scenę, przed którą ustawiono ławki, powstały też nowe schody i nowe miejsca do siedzenia, nasadzono również sporo zieleni.

Budowa tężni kosztowała około 900 tys. zł. Dofinansowanie ze środków budżetu Małopolski wyniosło 250 tys. zł, co stanowi 30 procent wartości całej inwestycji.

Miasto planuje zbudować kolejną taką tężnię w parku Piaskówka, w sąsiedztwie tamtejszego stawu.

ac / fot. archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821