Jak radzić sobie z wysoką ratą? Poznaj 3 sposoby
access_time 2022-04-08 12:00:00
Polacy chętnie korzystają z ofert kredytowych banków, spłacając nawet kilka różnych rat jednocześnie. Łączna wysokość regulowanych zobowiązań może stać się przytłaczająca, dlatego wiele osób poszukuje sposobów na odciążenie domowych finansów. Sprawdź, jak obniżyć wysokość raty.

Terminowości w spłacie zaciągniętego zobowiązania jest bardzo ważna z kilku powodów. Pozwala nie tylko uchronić się przed odsetkami za opóźnienie, ale również pomaga w budowaniu historii kredytowej. Dzięki temu zwiększa się wiarygodność kredytobiorcy, co wpływa na uzyskanie pozytywnej decyzji o finansowaniu w przyszłości.

Zbyt wysoka rata kredytu – jak ją obniżyć?

Jeśli odnosisz wrażenie, że łączna kwota spłacanych rat jest zbyt wysoka, warto działać szybko. Pozwoli to uniknąć nadmiernego obciążenia domowego budżetu, co z kolei może skutkować problemami finansowymi i opóźnieniami w spłacie.

1. Wydłużenie okresu finansowania

Im dłuższy czas na spłatę kredytu, tym niższa jego rata. Finalnie zapłacisz nieco więcej (przez dłuższy czas bank będzie naliczał odsetki), jednak nie będzie to odczuwalne w skali miesiąca.

Warto jednak mieć świadomość, że taka opcja nie zawsze będzie możliwa. Jeśli jednak bank przystanie na twoją propozycję, trzeba będzie podpisać aneks z ustalonym na nowo harmonogramem spłaty.

2. Wcześniejsza spłata jednego kredytu

Dysponujesz oszczędnościami lub możesz pozwolić sobie na niewielką pożyczkę od kogoś bliskiego? W ten sposób możesz przed czasem spłacić jedno z zobowiązań. Dzięki temu łączna wysokość rat wyraźnie się zmniejszy, a twój budżet domowy odzyska równowagę.

Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok sprawdź, czy bank pobiera dodatkową opłatę za uregulowanie zobowiązania przed czasem. Instytucja ma do tego prawo – jest to bowiem rekompensata za „utratę” odsetek.

3. Kredyt konsolidacyjny

Jeśli spłacasz wiele zobowiązań jednocześnie, możesz zdecydować się na kredyt konsolidacyjny. Jego istotą jest uregulowanie wcześniej zaciągniętych kredytów za pomocą jednego dużego kredytu. Dzięki temu kredytobiorca ma do spłaty wyłącznie jedną miesięczną ratę – i to jeszcze w niższej kwocie. Jest to możliwe, ponieważ kredyt konsolidacyjny pozwala na wydłużenie okresu spłaty – nawet do 10 lat.

Warto jednak pamiętać, że konsolidacja nie jest produktem dla osób z istniejącymi już problemami finansowymi. Jednym z warunków otrzymania finansowania są nieprzeterminowane zobowiązania. Należy więc systematycznie monitorować kondycję swojego budżetu, aby zareagować w odpowiednim momencie. W przeciwnym razie bank może odmówić udzielenia konsolidacji.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Trudno jednoznacznie określić, który sposób na obniżenie miesięcznej raty jest najlepszy. Dużą przewagę ma kredyt konsolidacyjny, ponieważ umożliwia zamianę wielu zobowiązań w jedno – znacznie niższe. Dodatkowym atutem może być ubieganie się o dodatkową gotówkę – z możliwością przeznaczenia jej na dowolny cel.

Musisz dokładnie określić swoje oczekiwania, a także realnie ocenić sytuację materialną. Tylko w ten sposób podejmiesz dobrą dla siebie decyzję.

 

Źródło: Materiał partnera

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821