„Ostatnia Wieczerza XXI”. Wyjątkowa wystawa w tarnowskim teatrze
access_time 2022-04-05 13:06:00
Od dzisiaj (5 kwietnia) w tarnowskim teatrze można oglądać neowitraż „Ostatnia wieczerza XXI” Piotra Barszczowskiego - dzieło nagrodzone Złotym Medalem i Nagrodą Publiczności na XIII Biennale Sztuki we Florencji. Wernisaż wystawy zaplanowano na Wielki Czwartek, 14 kwietnia o godz. 19.

Piotr Barszczowski przygotowywał się do stworzenia "Ostatniej wieczerzy XXI" przez 30 lat. Dopiero w 2019 roku zorganizował casting na statystów do roli Jezusa, jego uczniów i uczennic. Zaproponował zupełnie nowy układ kompozycji (26 postaci, w tym 14 mężczyzn i 12 kobiet w układzie pionowego prostokąta), niespodziewaną perspektywę, a samą biblijną historię osadził we współczesnym kontekście.

- Od samego początku biblijną scenę osadzałem w teraźniejszości. Wykonałem szkic i zacząłem marzyć o realizacji dużego obrazu lub nawet witrażu o wysokości min. 3 metrów. Wiedziałem, że będę potrzebował pomocy statystów, aby poradzić sobie z niezwykle trudnymi skrótami perspektywy w połączeniu z kombinacją zabiegów, takich jak: Złoty Podział, Ciąg Fibonacciego i anamorfoza. Do tego dochodzą jawne i ukryte atrybuty, które czekają na odkrycie przez wnikliwego widza, skomplikowany labirynt ukryty w posadzce opowiadający pewną historię oraz znaki i symbole znane od wieków Chrześcijanom i utrwalone w przedstawianiu tego kluczowego i wielce dramatycznego, tak pod względem ludzkim, jak i religijnym wydarzenia - mówił Piotr Barszczowski.

Artysta zastosował autorską technikę, w której połączył stare tradycje warsztatu malarskiego i witrażowego z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi fotokolażu i druku. Dzieło składa się z ponad 2 tys. zdjęć chleba i wina w technice makro i mikrofotografii. Atmosferę neowitrażu buduje światło bez widocznego źródła, „portrety psychologiczne” uczestników wieczerzy paschalnej, a także technika zwana tenebryzmem (pogłębienie chiaroscuro – światłocienia – wydobywanie figur z mroku – łac. tenebre) – znana z dzieł Caravaggia i Rembrandta.

Premierowe odsłonięcie "Ostatniej wieczerzy XXI" miało miejsce w Sali Petrus w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, w Wielki Czwartek 1 kwietnia 2021 roku. W październiku tego samego roku zaprezentowano ją międzynarodowej publiczności podczas XIII Biennale Sztuki we Florencji, skąd wróciła ze Złotym Medalem oraz Nagrodą Publiczności. Od 5 kwietnia dzieło można oglądać w tarnowskim teatrze im. L. Solskiego. Wernisaż wystawy odbędzie 14 kwietnia o godz. 19: Wstęp jest bezpłatny.

Piotr Barszczowski jest doktorem sztuki, artystą plastykiem, projektantem komunikacji wizualnej, fotografikiem, teologiem i pedagogiem. Urodził się w 1972 r. w Tarnowie. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni. Specjalizował się w dziedzinie komunikacji wizualnej oraz historii sztuki sakralnej. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz jako artysta-fotografik do Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1995 r. założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię "SYMBOL". Pracuje jako wykładowca projektowania komunikacji wizualnej, marketingu i reklamy oraz typografii na Wydziale Wzornictwa Instytutu Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Od roku 2018 pełni funkcję prezesa Fundacji Artystycznej PEGAZ.

ac / fot. FB Piotra Barszczowskiego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821