Do czego służą centrale wentylacyjne?
access_time 2022-03-21 06:00:00
Centrala wentylacyjna to jednostka w postaci systemu połączonych ze sobą urządzeń, powszechnie wykorzystywanych w instalacjach wentylacji mechanicznej. Stanowi ona główne miejsce, które zarządza przepływami powietrza w obiekcie. Centrala w swoim wyglądzie przypomina metalową puszkę, albo zespół kilku skrzynek, umiejscawianych w miejscach łatwo dostępnych dla użytkownika. Znajduje swoje zastosowanie zarówno w domach mieszkalnych, jak i w budynkach firmowych różnej wielkości. Jakie funkcje posiada centrala wentylacyjna i do czego może być wykorzystana?

Czym jest centrala wentylacyjna i gdzie jej się używa?

Definicja centrali wentylacyjnej odnosi się do zespołu urządzeń, służących do regulowania cyrkulacji powietrza w ramach instalacji wewnątrz obiektowej. Często pod tym pojęciem rozumie się również każdą jednostkę centralną, która służy do obsługi powietrza w ramach systemów: klimatyzacyjnego, wentylacyjnego czy grzewczego. W zależności od przeznaczenia obiektu, będzie posiadła ona nieco inne parametry użytkowe. Uniwersalna centrala wentylacyjna pozwala na obsługę instalacji wentylacji mechanicznej w budynku. Najmniejsze systemy mają filigranową formę w postaci niewielkiej skrzynki, od której odprowadzane są przewody wentylacyjne, np. w domu jednorodzinnym. Niewielka centrala pozwala na wymianę powietrza o wartościach kilkudziesięciu metrów sześciennych na jedną godzinę pracy. Duże egzemplarze zewnętrznych jednostek centralnych to potężne urządzenia instalowane np. na dachach galerii handlowych czy biurowców. Taki sprzęt pozwala na zapewnienie cyrkulacji nawet kilkaset razy większej ilości powietrza w obiekcie.

Funkcjonalność centrali wentylacyjnych oraz ich budowa

Podstawową funkcją centrali wentylacyjnej jest zapewnienie odpowiedniej wartości i jakości świeżego powietrza wewnątrz pomieszczeń. W zależności od szczegółowych parametrów danego urządzenia, centrala pozwala na odpowiednią obróbkę powietrza trafiającego do obiektu. Mowa m.in. o tłoczeniu, osuszaniu, podgrzewaniu czy nawilżaniu strumienia powietrznego. Uzdatnione powietrze trafia, poprzez instalację wentylacyjną, do poszczególnych pomieszczeń w budynku. Kolejną cechą użytkową centrali jest możliwość skutecznej filtracji powietrza. W urządzeniu stosuje się zestaw filtrów o różnych klasach G, F lub H, charakteryzujących się odmienną klasą odseparowywanych zanieczyszczeń. Ze względu na szeroką funkcjonalność i całościowe zapewnienie obróbki powietrza, centrale wentylacyjne są urządzeniami wyposażonymi w różnorodne komponenty. Do ich konstruowania wykorzystuje się m.in. nagrzewnice, agregaty chłodnicze, parowniki, przepustnice mieszania, dmuchawy, rekuperatory, izolatory, tłumiki drgań i dźwięku oraz szereg innych części.

Różnorodność centrali w kontekście ich przeznaczenia

Centrale wentylacyjno klimatyzacyjne to złożony system służący do pełnej obróbki powietrza, który jest złożony z kilku, a czasami nawet kilkunastu systemów i sekcji. Funkcje urządzenia różnią się w zależności od ich przeznaczenia. Jednym z aspektów zmiennych jest ich budowa. Współcześnie wykorzystuje się centrale pionowe, podwieszane sekcyjne, kompaktowe czy basenowe. Zmienność ich budowy jest skorelowana także w kontekście warunków eksploatacyjnych. Niektóre centrale muszą pracować w niekorzystnych warunkach, np. podatnych na wstrząsy czy pożary. Jedne służą do wentylowania niewielkich pomieszczeń, inne zaś muszą obsłużyć obszerne obiekty wielopiętrowe. Co ciekawe, nowoczesne centrale wentylacyjne można obsługiwać za pomocą zdalnych aplikacji mobilnych, co ułatwia sterowanie systemem np. w warunkach domowych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821