Kierowcy przygotujcie się na kolejne utrudnienia. ZDiK planuje duże remonty ulic w centrum Tarnowa
access_time 2022-03-18 10:21:00
Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie otrzymał zgodę (ZRiD) na realizację modernizacji ulicy Szkotnik. Drogowcy złożyli już wniosek o dofinansowanie prac z rezerw finansowych Ministerstwa Infrastruktury. Niebawem ogłoszone zostaną też przetargi na przebudowę skrzyżowania ulic Narutowicza - Tuchowska i rozbudowę ronda u zbiegu Słowackiego - Klikowska.

Modernizacja ul. Szkotnik ma nie tylko poprawić stan techniczny zniszczonej nawierzchni, ale również usprawnić ruch w tej części miasta (znajduje się tam ważny punkt przesiadkowy), zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów oraz poprawić komfort kierowców.

Prace obejmą m.in. budowę kanalizacji opadowej, wymianę konstrukcji nawierzchni i przebudowę tarczy skrzyżowania tej ulicy z ul. Mościckiego. Wzdłuż zachodniej części ulica zyska chodnik i ścieżkę rowerową. Zmodernizowana zostanie również zatoka autobusowa, z której korzystają autobusy docierające do miejscowości z całego regionu. Szacowany koszt remontu to 8 milionów 780 tysięcy zł. ZDiK złożył już wniosek o dofinansowanie inwestycji z rezerw finansowych Ministerstwa Infrastruktury. Prace mają ruszyć w tym roku.

To nie jedyny planowany remont ulic w centrum miasta. W najbliższym czasie Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie ma ogłosić przetargi na wykonanie dokumentacji projektowych, dotyczących przebudowy skrzyżowania ulic Narutowicza - Tuchowska i rozbudowy ronda u zbiegu Słowackiego - Klikowska.

 - W obu przypadkach chodzi o poprawę komfortu i bezpieczeństwa kierujących. Zamierzamy wprowadzić takie zmiany, których efektem będzie upłynnienie ruchu - mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji.

Na skrzyżowaniu Tuchowska - Narutowicza - Konarskiego planowana jest zmiana jego geometrii, tak by możliwe było wydzielenie dodatkowych pasów ruchu do skrętów. Natomiast rondo u zbiegu ulic Słowackiego i Klikowskiej po remoncie zmieni się w dwupasmowe rondo turbinowe, zyskując większą przepustowość.

Tymczasem kierowcy wciąż zmagają się z utrudnieniami na rozkopanej ul. Nowy Świat. Planowo prace miały zakończyć się pod koniec lutego, jednak ze względu na niesprzyjające zimowe warunki atmosferyczne, drogowcy zeszli z placu budowy na kilka tygodni. Jak informuje dyrektor ZDiK, Artur Michałek, remont potrwa jeszcze co najmniej miesiąc i powinien zakończyć się w drugim kwartale roku. Koszt inwestycji to ponad 2,2 miliona złotych.

ac / fot. UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821