Gmina Tarnów przyjęła już około 200 uchodźców. Kolejne miejsca zakwaterowania przygotowują domy kultury
access_time 2022-03-10 11:00:00
Na terenie gminy Tarnów przebywa już ok. 200 uchodźców z Ukrainy. Kilkanaście osób zamieszkało w Domu Kultury w Radlnej. Na przyjęcie kolejnych przygotowują się już placówki w pozostałych miejscowościach, m.in. w Nowodworzu, Koszycach Wielkich i Małych. Wielu uciekinierów wojennych przyjęły pod swój dach również osoby prywatne.

Kilkanaście osób z terenów dotkniętych działaniami wojennymi w Ukrainie znalazło bezpieczne schronienie w Domu Kultury w Radlnej, który został zaadaptowany na potrzeby mieszkalne. Niebawem spodziewani są tam kolejni goście - grupa dzieci wraz z opiekunami z jednego ukraińskich sierocińców. Na przyjęcie uchodźców przygotowują się też placówki w pozostałych miejscowościach, m.in. w Nowodworzu, Koszycach Wielkich i Małych. - W razie potrzeby uruchamiane będą następne gminne obiekty - Domy Kultury w Zgłobicach, czy w Zbylitowskiej Górze. Wszystkie zostały już w pełni sprawdzone, obecnie są doposażane po to, by uchodźcy znaleźli w nich bezpieczne schronienie - poinformowała Jolanta Kałuża z Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Skala zaangażowania mieszkańców w pomoc dla Ukraińców jest ogromna, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb. Obecnie pilnie potrzebne są pojedyncze łóżka, materace, komplety pościeli, kołdry i poduszki. Cały czas zbierane są też środki higieniczne, kosmetyczne i opatrunkowe, żywność długoterminowa, powerbanki, latarki itp. Dary można przynosić do Gminnego Magazynu Pomocy w Zbylitowskiej Górze przy ul. Sportowej 3, który czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 16.

W pomoc uchodźcom zaangażowane są m.in. wszystkie gminne jednostki OSP, Centrum Kultury i Bibliotek, sołtysi, różne organizacje społeczne i lokalni przedsiębiorcy. - Pomocną dłoń okazują księża, którzy na terenie swoich plebanii przyjmują kolejnych gości. Przykładem są Koszyce Małe, Jodłówka - Wałki czy Dom Seminaryjny w Błoniu. Sytuacja jest rozwojowa, uchodźców będzie przybywać. Na bieżąco reagujemy na potrzeby - zapewnia Jolanta Kałuża. Wolontariat nadzorują gminni koordynatorzy wraz z pracownikami urzędu gminy i jednostek podległych.

ac / fot. archiwum gminy Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821