W nocy dotarł do Tarnowa pociąg ewakuacyjny z przejścia granicznego w Krościenku. Na miejscu czekali wolontariusze z pomocą
access_time 2022-03-04 11:10:00
Pociąg ewakuacyjny wiozący uchodźców, którzy przekroczyli granicę przez przejście w Krościenku, dotarł do Tarnowa w czwartek w nocy. Część uciekinierów wojennych znalazła zakwaterowanie w Tarnowie, pozostali pojechali specjalnym pociągiem do Krakowa.

Pociąg ewakuacyjny relacji Krościenko-Tarnów, wyruszył w trasę w czwartek po południu. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów, w miejscowości Ustjanowa (powiat bieszczadzki), wypadł z torów na niedawno remontowanym odcinku, który nie był używany przez 12 lat. Na pokładzie było 241 uchodźców z Ukrainy, poza tym policjanci i obsługa pociągu. Nikomu nic się nie stało i podróżni kontynuowali jazdę składem zastępczym. Do Tarnowa dotarli o godzinie 23. Na miejscu czekali na nich tarnowscy wolontariusze wraz z tłumaczami, którzy przekazali im najważniejsze informacje, a także paczki żywnościowe, wodę, lekarstwa i artykuły pierwszej potrzeby. Z kolei samorząd województwa małopolskiego przygotował dla nich koce.

- Województwo Małopolskie od wybuchu wojny na Ukrainie staje solidarnie z jej mieszkańcami, wysyłając pomoc humanitarną dla tych, którzy zostali, by bronić swojej ojczyzny, ale także przyjmując uchodźców u siebie. Jestem dumny z tego, że Małopolanie tak ochoczo włączają się w pomoc dla narodu ukraińskiego, świadcząc ją właściwie nieprzerwanie, 24 godziny na dobę - mówi obecny na miejscu wicemarszałek Józef Gawron.

Jak podaje tarnowski magistrat, w bursie przy ul. Św. Anny zamieszkało już około 50 uchodźców z dziećmi, 351 miejsc hotelowych zadeklarowali lokalni hotelarze, kilka rodzin zostało przyjętych w pokojach udostępnionych przez Zespół Szkół Budowlanych, wiele osób znalazło też schronienie prywatnych domach.

Przypomnijmy, że od czwartku, 3 marca, przy ulicy Wałowej 37 działa punkt pomocy rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy. Na miejscu otrzymają oni między innymi żywność i środki higieny. Punkt działa od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 17, z przerwą na zaopatrzenie między 12 a 13. Żeby skorzystać z tej pomocy, należy wypełnić stosowny formularz, który dostępny jest na miejscu. Trzeba mieć ze sobą dokument, z którym przekraczało się granicę. Ważna jest data pieczątki od Straży Granicznej – nie może być wcześniejsza niż 23.02.2022 r. Ponadto w formularzu należy wpisać aktualny adres pobytu oraz środki, z których chce się skorzystać. Karta jest w języku polskim i ukraińskim.

ac / fot. UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821