Na policjanta, wnuczka, dyrektora banku. Telefoniczni oszuści wciąż okradają - nie tylko seniorów
access_time 2022-03-02 11:47:00
Jak poinformowała tarnowska policja, w minionym tygodniu doszło w sumie do 26 oszustw na tzw. "legendę". Przestępcy podszywają się wówczas pod inne osoby lub przedstawicieli instytucji. Jedna z kobiet, chcąc "ratować" syna, straciła ponad 30 tys. zł w gotówce i złotą biżuterię.

Oszustwo na policjanta to jedna z popularniejszych metod przestępców na drenowanie portfeli seniorów. W ubiegłym tygodniu na telefon stacjonarny 62-letniej tarnowianki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako jej syn, po czym przekazał słuchawkę rzekomemu policjantowi. Ten w rozmowie z seniorką przekazał, że jej syn spowodował poważny wypadek i konieczna jest kaucja, by uniknąć kary. Zmanipulowana kobieta spakowała do koperty 30 tysięcy złotych, zabrała ze sobą złotą biżuterię i wszystko to przekazała nieznanemu mężczyźnie, który czekał już na nią przed blokiem. Gdy zorientowała się, że została oszukana, powiadomiła policję. Poszkodowana oszacowała straty na łączną kwotę ponad 32 tys. zł.

Inna próba oszustwa zakończyła się fiaskiem. - 72-latka również odebrała telefon stacjonarny. Rozmowa z rzekomą córką, a następnie z policjantem ukierunkowana była jedynie na wyciągnięcie od seniorki zgromadzonych w domu oszczędności. Pani Zosia jednak nie dała się oszukać i odłożyła słuchawkę telefonu. Oszuści żądali wydania kwoty ponad 51 tys. zł - relacjonuje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Dużą naiwnością wykazał się natomiast 29-latek z Tarnowa. Mężczyzna zwabiony możliwością uzyskania szybkiego i dużego kredytu, stracił prawie 7 tys. zł. - 29-latek po rozmowie z rzekomym dyrektorem działu hipotecznego jednego z banków, dokonał trzech przelewów ze swojego konta na konto oszusta, tracąc tym samym oszczędności na poziomie ponad 6800 zł - przekazał rzecznik.

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę. W przypadku podejrzeń, że osoba dzwoniąca próbuje nas oszukać, należy natychmiast zawiadomić policję, dzwoniąc pod nr 112.

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821