W Środę Popielcową wierni modlą się w kościołach za pokój na Ukrainie i wspierają datkami uchodźców
access_time 2022-03-02 08:05:00
Przypadająca 2 marca Środa Popielcowa to dzień, który w Kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Związany jest z nim tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem. W tym roku, zgodnie z prośbą papieża Franciszka, będzie obchodzona jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą.

W odpowiedzi na apel przewodniczącego Episkopatu, abp. Stanisława Gądeckiego, po mszach świętych w całej Polsce zbierane będą datki, które Caitas przeznaczy na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. O ofiarność i modlitwę apeluje też biskup tarnowski Andrzej Jeż. - Podejmijmy ten apel zanosząc do Boga w naszych kościołach i domach gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji narodu ukraińskiego o dar Bożego umocnienia w obecnej dramatycznej sytuacji. Podejmujmy zwłaszcza wspólną i indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową, a także nabożeństwa wielkopostne - przekazał wiernym biskup Jeż.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia) i post ścisły (między 18 a 60 rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Tego dnia katolicy nie mają obowiązku uczestnictwa w mszy świętej. Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 14 kwietnia, kiedy to rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 17 kwietnia.

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821