Ewakuacja dzieci z ukraińskich sierocińców. Część z nich przyjmie diecezja tarnowska
access_time 2022-03-01 11:12:00
Caritas Diecezji Tarnowskiej wyraziła gotowość przyjęcia dzieci z ukraińskich sierocińców, które w najbliższych dniach zostaną ewakuowane z ogarniętego wojną kraju.

Od poniedziałku, 28 lutego, w diecezji tarnowskiej działa powołany przez biskupa Andrzeja Jeża, Zespół Kryzysowy ds. Pomocy Uchodźcom z Ukrainy oraz Osobom Cywilnym w Ukrainie. Tworzą go przedstawiciele ważnych instytucji diecezjalnych i osoby związane z organami władzy samorządowej w diecezji. Przewodniczącym został ks. Zbigniew Pietruszka - dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej, a jego zastępcą ks. Marcin Krępa - dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach. Zadaniem zespołu będzie przede wszystkim przygotowanie, koordynacja i udzielanie pomocy uchodźcom z Ukrainy na terenie diecezji tarnowskiej, a także organizowanie wsparcia cywilom, którzy pozostali w swoich domach na Ukrainie, poprzez współpracę z pracującymi na miejscu kapłanami diecezjalnymi i siostrami zakonnymi.

Podczas pierwszego spotkania, Caritas Diecezji Tarnowskiej poinformowała, że zgłosiła Caritas Polska gotowość przyjęcia grupy dzieci z Ukrainy. Zostaną one ulokowane w trzech ośrodkach diecezjalnych. "Są to dzieci, które w najbliższych dniach, prawdopodobnie w tym tygodniu, zostaną ewakuowane z ukraińskich sierocińców" - przekazał w komunikacie nowo powołany zespół. Akcja ewakuacji dzieci ma być prowadzona pod opieką polskiego konsula i we współpracy z Caritas Polska. Cała akcja ewakuacji dzieci z sierocińców może objąć łącznie ponad 7 tysięcy sierot. Dzieci przyjadą do Polski wraz ze swoimi opiekunami.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę, gotowość pomocy uchodźcom zgłaszają do Caritas Diecezji Tarnowskiej zgromadzenia zakonne z terenu diecezji. Są zgłoszenia m.in. od zgromadzenia sióstr szarytek, kanosjanek i dominikanek. Podobną gotowość wyrazili także księża sercanie, ojcowie cystersi oraz Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. Zgłasza się też coraz więcej osób prywatnych, które oferują potrzebującym dach nad głową. Caritas apeluje jednak, by w tej sprawie w pierwszej kolejności kontaktować się z jednostkami samorządowymi. "Aby usprawnić koordynację działań, prosimy, aby tę chęć zgłaszać w pierwszej kolejności władzom samorządowym, z którymi parafie będą ściśle współpracować. Należy przy tym pamiętać, że każda osoba przybywająca z Ukrainy powinna zgłosić swój pobyt właściwym władzom samorządowym. Tylko wówczas będzie można się ubiegać o środki pomocowe z budżetu państwa" - czytamy w komunikacie. Przypomnijmy, że w Tarnowie centrum informacyjne dla uchodźców oraz dla osób oferujących dla nich pomoc materialną i zakwaterowanie, działa w Tarnowskim Centrum Informacji (Rynek 7, tel. 14 688 90 94, email: ukraina@it.tarnow.pl). Przy czym TCI nie tylko informuje, ale również prowadzi bazę osób, które są chętne do przyjęcia uchodźców pod swój dach.

Dodajmy, że diecezja tarnowska tworzy też bazę obiektów (m.in. domów parafialnych, domów pielgrzyma) przeznaczonych do zakwaterowania uchodźców. Lista cały czas jest aktualizowana i - jak informuje Caritas Diecezji Tarnowskiej - obecnie jest to około 50 budynków dla ponad 300 osób.

ac / fot. Pexels

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821