Diecezja tarnowska wesprze uchodźców. Biskup apeluje też do diecezjan, by przyjęli ich pod swój dach
access_time 2022-02-25 13:14:00
Kościół tarnowski deklaruje gotowość przyjęcia uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. W tym celu mają być wykorzystane niektóre budynki diecezjalne i parafialne. Biskup Andrzej Jeż apeluje też do diecezjan, by - jeśli mają taką możliwość - przyjęli uciekinierów wojennych. W parafiach organizowane będą również zbiórki pomocowe na rzecz Ukrainy.

"Wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą, która została doświadczona dramatem wojny, zapewniając o gotowości niesienia pomocy zarówno duchowej jak i materialnej" - czytamy w komunikacie biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Biskup przyłącza się do apelu wystosowanego przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy oraz solidarności z Ukrainą. "Podejmijmy ten apel zanosząc do Boga w naszych kościołach i domach gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji narodu ukraińskiego o dar Bożego umocnienia w obecnej dramatycznej sytuacji. Podejmujmy zwłaszcza wspólną i indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową, a także nabożeństwa wielkopostne" - napisał bp Jeż.

W niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową będą zbierane również datki przeznaczone na pomoc dla uchodźców wojennych. "Pragniemy spieszyć także z pomocą materialną, dlatego zarówno w niedzielę jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zostanie zorganizowana zbiórka do puszek na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy" - przekazał biskup.

Biskup poinformował też, że w miniony wtorek w Tarnowie odbyło się spotkanie księży wicedziekanów, którzy są odpowiedzialni za dzieła charytatywne i są łącznikami z diecezjalną Caritas. "Podjęliśmy kwestię rozeznania w parafiach naszej diecezji, jaką ilością miejsc dysponujemy, ażeby udzielić ewentualnie schronienia uchodźcom wojennym. W tym celu byłyby wykorzystane niektóre budynki diecezjalne i parafialne. Zwracam się też z prośbą do Diecezjan, aby ci, którzy mają taką możliwość i chcieliby przyjąć uchodźców, zgłosili gotowość w swoich parafiach. Liczymy też na współpracę z władzami cywilnymi" - napisał ordynariusz tarnowski.

Na Ukrainie pracuje obecnie trzynastu księży z diecezji tarnowskiej, a także wiele sióstr zakonnych. "Jeżeli będzie taka możliwość, to również poprzez nich będziemy się starali docierać z pomocą tam, gdzie będzie ona konieczna" - czytamy w komunikacie.

Biskup zaapelował też o modlitwę w intencji pokoju. "Umiłowani Diecezjanie! Nie ustawajmy w modlitwie o pokój i rychłe zakończenie działań wojennych. Trójjedynemu Bogu, który jest dawcą pokoju, a także Bogarodzicy Dziewicy, Królowej pokoju, zawierzamy losy Ukrainy, losy naszej Ojczyzny i całego świata, wołając: Obdarz nas pokojem!" - napisał bp Jeż.

ac / fot. ks. M. Kostrzewa, portal diecezji tarnowskiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821