"Walizka wspomnień" Grzegorza Frydryka. Niezwykła wystawa w BWA
access_time 2022-02-25 11:55:00
W oddziale Biura Wystaw Artystycznych na dworcu kolejowym w Tarnowie, od czwartku można oglądać wystawę "Walizka wspomnień" rzeszowskiego artysty Grzegorza Frydryka. Ekspozycji towarzyszą prace Sergija Czajki z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

Wystawa "Walizka wspomnień" to cykl pamiątek, grafik i instalacji, poświęconych babci artysty - Grzegorza Frydryka. Urodziła się ona w tarnowskich Gumniskach, ale na początku II wojny światowej została wywieziona z miasta na przymusowe roboty do Niemiec. - Najistotniejszym elementem wystawy jest walizka, z którą moja babcia wróciła z Niemiec do Polski. Chciałem ocalić od zapomnienia wspomnienia, ale przede wszystkim poznać i zrozumieć historię życia mojej babci, a także zastanowić się jaki te wszystkie wydarzenia miały wpływ na dalsze życie mojej rodziny i moje własne - mówi Grzegorz Frydryk.

Wystawie towarzyszą prace Sergija Czajki z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. To pochodzący z ukraińskiego Tarnopola (miasto partnerskie Tarnowa) malarz i autor prac wideo. Uprawia malarstwo „realistyczne”, o klasycznym warsztacie, połączone ze współczesnym sposobem obrazowania. Punktem wyjścia w jego twórczości często jest fotografia, a głównym problemem - świadomość i wrażliwość posttotalitarna. W prezentowanym na wystawie cyklu obrazów „Widokówki”, posłużył się serią autentycznych kartek pocztowych z czasów radzieckich, przedstawiających pomnik lotników w Tarnopolu i jego otoczenie.

Wystawy można oglądać do 18 kwietnia od wtorku do piątku oraz w niedziele od 9 do 17.

ac / fot. P. Sroka, BWA

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821