W poniedziałek 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Co zaplanowano w Tarnowie?
access_time 2022-02-10 03:04:00
W najbliższy poniedziałek, 14 lutego przypada 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Z tej okazji w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci przy ul. Mościckiego w Tarnowie o godz. 11.30 zostanie otwarta wystawa Instytutu Pamięci Narodowej - Armia Krajowa.

Pół godziny później, w samo południe, przy obeliskach 16. Pułku Piechoty i Armii Krajowej rozpocznie się natomiast modlitwa w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Polski Podziemnej. Po niej zaplanowano zapalenie świateł pamięci i złożone kwiatów.

W tym dniu miał się również odbyć wykład Roksany Szczypty-Szczęch z krakowskiego oddziału IPN o Polskim Państwie Podziemnym, połączony z prezentacją grup rekonstrukcyjnych. Ze względu na pandemię koronawirusa został on jednak odwołany i wygłoszony zostanie w innym terminie.

Do udziału w poniedziałkowych uroczystościach zapraszają: prezes Zarządu Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Związek Walki Zbrojnej przemianowany został na Armię Krajową, 14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza, gen. broni Władysława Sikorskiego. W czasie II wojny światowej AK była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem. W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych. Walka prowadzona przez AK była rozwijana na skalę niespotykaną w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821