System zwalczania dronów z tarnowskich Zakładów Mechanicznych testowano w Ustce. Zobacz film
access_time 2022-02-10 09:53:00
Na poligonie w Ustce przeprowadzono testy systemu zwalczania bezzałogowych statków latających (BSL), opracowanego przez konstruktorów i naukowców z tarnowskich Zakładów Mechanicznych i Wojskowej Akademii Technicznej. Celem badań było sprawdzenie możliwości wykrycia, śledzenia i zwalczania bezzałogowych statków powietrznych klasy mini i mikro. Na kanale ZMT w YouTube dostępny jest film z testów.

Testy odbyły się pod koniec ubiegłego roku na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Jak podają tarnowskie Zakłady Mechaniczne, głównymi elementami systemu jest zdalnie sterowana jednostka ogniowa wyposażona w wielolufowy karabin maszynowy WKLM kal. 12,7 mm, zintegrowana z głowicą optoelektroniczną wyposażona w wysokiej klasy kamery (dzienną i termalną) oraz dalmierz laserowy.

Istotnymi elementami jest też stanowisko operatora umożliwiające zdalną obsługę systemu z bezpiecznej odległości oraz stacja radiolokacyjna, która umożliwia wykrycie przemieszczających się dronów klasy nano z odległości nawet 3,5 km. 

System jest przeznaczony do zwalczania dronów klasy nano oraz mikro. Może być wykorzystywany jako system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu, a także jako system „ostatniej szansy” w momencie, gdy inne systemy zawiodły. Jest też skuteczny przeciwko sile żywej i naziemnemu sprzętowi wojskowemu, zapewnia także polepszenie bezpieczeństwa chronionych obiektów np. infrastruktury krytycznej (gazo-portów, przepompowni gazu/ropy, rurociągów, centrów komunikacyjnych, stałych baz wojskowych i centrów dowodzenia).

Po montażu na samochodzie, system może stanowić mobilny parasol bezpieczeństwa dla stacjonujących jednostek, warsztatów polowych, czy improwizowanych lotnisk. Po dostosowaniu konstrukcji, możliwe jest również wykorzystanie go na małych okrętach, w charakterze artyleryjskiego systemu obrony bezpośredniej. Jest to rozwiązanie w pełni oparte o rodzimą myśl inżynierską.

Jak informują tarnowskie zakłady, grudniowe badania na poligonie zakończyły się sukcesem - uszkodzeniem kilku dronów, co w przypadku faktycznego zagrożenia uniemożliwiłoby ich dalsze działanie.

ac / źródło ZMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821