Nowe nazwy ulic, skwerów i ronda w Tarnowie
access_time 2022-01-31 10:11:00
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni radni uchwalili nadanie nazw sześciu ulicom, trzem skwerom i rondu w Tarnowie.

Ulica biegnąca w kierunku wschodnim od ulicy Truskawkowej do Kalinowej nazywać będzie się Czernicowa. Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, "nazwa Czernicowa harmonizuje z przyjętą metodyką nadawania nazw w danym rejonie".

Ulicy zlokalizowanej na północny wschód, a następnie na wschód od ulicy Kolejowej nadano nazwę Eleonory Rojowej - działaczki społecznej, która podczas okupacji kierowała pracami mościckiego oddziału Caritas, pozyskując fundusze na pomoc rodzinom w ciężkiej sytuacji materialnej nawet od niemieckiego zarządu fabryki. Zapewniała też żywność dla ochronki i otaczała opieką rodziny, które po Powstaniu Warszawskim trafiły do Mościc.

Ulica usytuowana na północ od ulicy Wiśniowej nosić będzie miano Janiny Ejgierd, zasłużonej nauczycielki i działaczki społecznej. Z jej inicjatywy wybudowano m.in. drogę asfaltową do Krzyża i uruchomiono połączenie autobusowe z centrum Tarnowa. Jej aktywności dzielnica ta zawdzięcza również utworzenie agencji pocztowej i przedszkola oraz otwarcie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przez wiele lat Janina Ejgierd była radną reprezentującą Krzyż. Za swoją działalność i zasługi uhonorowana została wieloma odznaczeniami.

Lawendową nazywać będzie się ulica biegnąca w kierunku zachodnim od Nowodąbrowskiej. Ulica położona w kierunku północno-wschodnim od ulicy Ostrogskich do Zamkowej nazywać będzie się Nad Strusinką, a ulicy przebiegającej na południe od Komunalnej, tarnowscy radni nadali nazwę Strefowej.

Skwer u zbiegu ulic Romualda Traugutta i Agaty Mróz-Olszewskiej nosi nazwę Skweru Kazimierza Abratowskiego, kompozytora, pianisty, dyrygenta i pedagoga. Natomiast placowi położonemu wzdłuż ulicy Bóżnic, pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza i Ludwika Waryńskiego, nadano nazwę Skweru Józefy Kantorówny i Stefanii Łąckiej. Pierwsza z nich to wybitna nauczycielka, harcmistrzyni, więźniarka KL Ravensbrück, gdzie założyła i kierowała legendarną, działającą w konspiracji drużynę harcerek “Mury”. Z kolei Stefania Łącka to zmarła tuż po wojnie, w wieku 33-lat, dziennikarka i więźniarka KL Auschwitz. Jej heroiczna postawa w obozie koncentracyjnym sprawiła, że jeszcze za życia nazywana była „ziemskim aniołem stróżem”. W ubiegłym roku zainaugurowano jej proces beatyfikacyjny. Skwer u zbiegu ulic Bernardyńskiej i Szerokiej nazywa się zaś Skwerem Burmistrza Witolda Rogoyskiego - powstańca styczniowgo, długoletniegoo burmistrza Tarnowa (1884–1906) i posła do Sejmu Krajowego Galicji.

Rondo położone u zbiegu ul. Wilczej i drogi stanowiącej dojazd do autostrady A4 nosić będzie nazwę Rondo Krzyskie.

Uchwały dotyczące nazw ulic i ronda wejdą w życie czternaście dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. W przypadku skwerów uchwalone przez radnych nazwy obowiązują od zeszłego czwartku.

ac / fot. P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821