Rośliny, które warto znać - peperomia obtusifolia, dracena compacta, maranta leuconeura oraz żyworódka daigremonta
access_time 2022-01-25 13:00:00
Rośliny są nieodłącznym elementem wystroju mieszkania czy domu, które nie tylko ożywiają wnętrze i tworzą wrażenie estetyczne, ale również pozytywnie wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy. Wybór odpowiednich upraw i stworzenie im warunków do wzrostu przyniesie wiele korzyści wszystkim domownikom. W tym artykule dowiesz się, dlaczego niezwykle interesujące są: peperomia obtusifolia, dracena compacta, maranta leuconeura oraz żyworódka daigremonta.

Peperomia obtusifolia

Uprawia się ją zarówno w domu jak i w ogródku. Wersja domowa może sprawiać nam bardzo częste problemy. W przypadku tej rośliny należy pamiętać o odpowiednim poziomie nawodnienia. Nie bez powodu podlewanie peperomii to ogromny problem dla początkującego ogrodnika. W przypadku tej rośliny  proces gnicia korzeni i podstawy pędów jest bardzo łatwy. Tak więc peperomia obtusifolia [https://gardeneo.pl/peperomia-obtusifolia] jest rzadko podlewana. Nie zapomnij wlać wody nie bezpośrednio na kwiat, ale na podpórkę doniczki, aby nie zamoczyć liści i łodyg. Pamiętaj, aby usunąć nadmiar wody  z podstawki.

Dracena compacta

Jej wygląd jest niezwykły.  Liście są lekko podłużne. Błyszcząca blaszka liścia pokryta jest eleganckim ciemnozielonym kolorem, który dobrze komponuje się z nowoczesnymi dekorami. Zaletą draceny compacta zdolność  oczyszczania powietrza. Pierwszą zasadą, o której należy pamiętać, jest fakt, że uwielbia ciepło. Dlatego  temperatura w pomieszczeniu, w którym rosną, nie powinna spaść poniżej 15°C. Drugą rzeczą, jakiej potrzebuje Dracena compacta [https://gardeneo.pl/dracena-compacta], jest światło słoneczne. Ta roślina lubi  dużo światła. Jest to kwiat, który  dość dobrze znosi trudne warunki, w tym  suche powietrze. Jeśli jednak spryskamy liście krwisty, nada im piękny wygląd. Zaleca się regularne wycieranie liści draceny compacta wilgotną szmatką lub wacikiem. Podlewaj tylko wtedy, gdy gleba w doniczce jest sucha. Dracena nienawidzi stać w wodzie.

Maranta leuconeura

Ta roślina doniczkowa tworzy gęste skupiska liści o wysokości do 30 cm. Jej piękne owalne liście mają przyciągający wzrok kolor. Często ułożone w zwarte grono o krótkich pędach. Spód liścia jest purpurowy, a zewnętrzna  wielobarwna. Powierzchnia liścia jest ciemnozielona, na przemian jasnozielona i jasnopomarańczowa, z kontrastującymi, łukowatymi motywami biegnącymi wzdłuż głównych nerwów. Środek jest dodatkowo ozdobiony jasnymi akcentami. Nadmiar słońca powoduje odbarwienie. Niewystarczająca ilość wilgoci powoduje wysychanie wierzchołków liści. Maranta leuconeura [https://gardeneo.pl/maranta-leuconeura] to roślina lubiąca ciepłe i wilgotne powietrze, co ma oczywiście związek z jej pochodzeniem. Nie toleruje suchej gleby, dlatego gleba w ich doniczkach powinna być zawsze  lekko wilgotna. Rośliny są również wrażliwe na suche powietrze, dlatego należy  je regularnie podlewać.

Żyworódka daigremonta

To wyjątkowy sukulent, który przykuwa uwagę swoim niecodziennym i nieco egzotycznym wyglądem. Żyworódka daigremonta [https://gardeneo.pl/zyworodka-daigremonta] jest doskonale przystosowana do życia bez wody. Dzięki temu, że ma zdolność  gromadzenia wody w liściach, jest w stanie z powodzeniem  przetrwać nawet długi czas bez podlewania. Żyworódka daigremonta nie potrzebuje żadnych specjalistycznych podłoży ani nawozów, by zachwycać swoim wyglądem. Chcąc jednak skorzystać z leczniczych właściwości jej liści, należy zadbać o to, aby miały najkorzystniejsze warunki do życia.  Daigremonta to kwiat doniczkowy, który potrzebuje słonecznego miejsca, ale ważne jest, aby nie wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dobre jest, to gdy gleba jest ciepła, dobrze osuszona, niezbyt bogata w składniki odżywcze i najlepiej z domieszką piasku. Powinny mieć niską wilgotność. Potrzebuje umiarkowanego podlewania co miesiąc.

Sprawdź również: https://zwierzaki.pl/

Żyworódka daigremonta - właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości dość popularne. Posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Niszczy paciorkowce. Zmniejsza obrzęki oczu. Przyspiesza gojenie uszkodzonego naskórka i zmniejsza widoczność blizn. Sok żyworodny jest stosowany w leczeniu trądziku. Przyspiesza również leczenie innych zmian skórnych, takich jak niegojące się rany, blizny pooperacyjne. Jest również przydatny w leczeniu zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, kataru i kaszlu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821