Obchody 148. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
access_time 2022-01-24 10:22:00
W sobotę, 22 stycznia, w Wierzchosławicach odbyły się uroczystości z okazji 148. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Organizatorem wydarzeń jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” już od 2014 roku świętuje urodziny wybitnego przywódcy chłopów polskich w jego rodzinnej miejscowości. To kontynuacja spotkań przy grobie Wincentego Witosa z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, których zakazywała władza komunistyczna. Rolniczy związek w organizacji wydarzenia wspiera samorząd powiatu tarnowskiego.

W uroczystościach od kilku lat systematycznie uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. W tym roku w wydarzeniu wzięli udział m.in. wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk, zastępca szefa kancelarii prezydenta RP Piotr Ćwik, wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz wicemarszałek Józef Gawron. Odczytane zostały też listy okolicznościowe od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz od prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Sobotnie wydarzenie rozpoczęła msza święta o godzinie 11 w wierzchosławickim kościele parafialnym, którą odprawił biskup Leszek Leszkiewicz. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod grób Witosa, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. W dalszej kolejności odbyła się konferencja w Centrum Kultury Wsi Polskiej.

- Wincenty Witos to był dobry gospodarz. Zarówno u siebie w zagrodzie, ale również jako osoba odpowiedzialna za losy kraju. Troszczył się rolników i o Polskę - mówił wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

Dodał, że polskie rolnictwo w najbliższym czasie czeka wiele wyzwań.- Takim wyzwaniem jest problem ubezpieczeń upraw rolnych, aby były realne dla rolników i szybko następował zwrot utraconej wartości w momencie klęsk żywiołowych. Wyzwaniem są ceny nawozów, paliw, środków do produkcji rolnej. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska wyrazi zgodę na pomoc dla rolników i dopłaty do nawozów - stwierdził Kowalczyk. - Wieś się zmienia, warunki do życia się poprawiają, ale wciąż jeszcze są gorsze niż w miastach. Jest jeszcze dużo do zrobienia. Pragnę zapewnić, ze dokładać będziemy wszelkich starań, aby polskie rolnictwo coraz szybciej się rozwijało, że będziemy się troszczyć o rolników i wykonywać w tym względzie swoją pracę rzetelnie i jak najlepiej.

Na wniosek posłanki Anny Pieczarki, Henryk Kowalczyk przyznał również odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymali je Bartłomiej Augustyn z Ołpin, Andrzej Bryndal z Rzepiennika Strzyżewskiego, Mateusz Budzik z Radlnej, Wiesław Chrzanowski z Lichwina, Andrzej Drwal, Marcin Gałuszka i Piotr Wrona z Woli Rzędzińskiej, Romuald Haraf i Zbigniew Jurkiewicz z Jastrzębi, Stanisław Jarosz z Mikołajowic, Grzegorz Kieć z Łęgu Tarnowskiego, Józef Klisiewicz z Szerzyn, Ryszard Knapik i Jan Zelek z Lusławic, Stanisław Kuta ze Starych Żukowic, Kacper Mizera z Jadownik Mokrych, Wojciech Musiał z Niecieczy, Stanisław Nowak z Wojnicza, Stanisław Starostka z Łękawicy, Agnieszka Śręba z Jodłówki-Wałek, Magdalena Urban i Grzegorz Urban z Kowalowej, Jan Więckowski z Rzepiennika Biskupiego, Sylwester Wojciechowski z Demblina oraz Dariusz Zwoliński z Janowic.

ac / fot. archiwum starostwa powiatowego, P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821