Samobójstwo 12-letniej Kingi ze Smęgorzowa. Są wyniki kontroli w sądzie w Dąbrowie Tarnowskiej
access_time 2022-01-13 11:15:00
Sąd Okręgowy w Tarnowie zakończył kontrolę w sądzie w Dąbrowie Tarnowskiej w związku z decyzjami podejmowanymi w sprawie 12-letniej Kingi ze Smęgorzowa koło Dąbrowy Tarnowskiej, która pod koniec ubiegłego roku popełniła samobójstwo.

Przypadek 12-letniej Kingi ze Smęgorzowa w zeszłym roku opisał portal TOK FM. Z reportażu wynika, że dziewczynka miała być molestowana przez znajomego rodziny, a także przez konkubenta matki. Ciotka Kingi z województwa dolnośląskiego, której ta zwierzyła się, że była ofiarą napastowania seksualnego, powiadomiła policję, a do sądu złożyła wniosek o ustanowienie jej rodziną zastępczą dla dziecka. Sprawą zajęła się prokuratura i sąd w Dąbrowie Tarnowskiej. W toku postępowania śledczy nie potwierdzili jednak informacji, jakoby Kinga była molestowana przez ojczyma. W efekcie sąd nie zgodził się na objęcie nastolatki pieczą zastępczą, ustanowił jej jednak kuratora. Tymczasem problemy dziewczynki nawarstwiały się. 12-latka dwukrotnie trafiała na oddział psychiatrii dziecięcej po tym, jak chciała odebrać sobie życie. 29 grudnia dopięła swego i popełniła samobójstwo.

Nagłośniona w mediach historia 12-latki poruszyła opinię publiczną i wywołała szeroką dyskusję na temat odpowiedzialności instytucji wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych, centrów pomocy rodzinie i szkoły, a także stanu polskiej psychiatrii dziecięcej. W rezultacie wyjaśnieniem sprawy zajęła się Prokuratura Krajowa, a Sąd Okręgowy w Tarnowie zlecił kontrolę w podległej sobie jednostce w Dąbrowie Tarnowskiej. Wynika z niej, że sąd prawidłowo prowadził sprawę nastolatki.

- Jeśli chodzi o postępowanie przed sądem rodzinnym w Dąbrowie Tarnowskiej, to w przedstawionym sprawozdaniu sędzia wizytator stwierdził, że nie miały miejsca uchybienia przepisom regulującym postępowanie w tego rodzaju sprawach. Stwierdził też, że w tej sprawie nie można zarzucić sądowi niewłaściwego procedowania - powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie Tomasz Kozioł w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Skontrolowano też pracę kuratora sądowego, który miał sprawować nadzór nad rodziną Kingi. Jak przekazał sędzia Kozioł, w tym zakresie również nie ujawniono żadnych nieprawidłowości. Dodał również, że dąbrowska prokuratura nadal prowadzi postępowanie karne, "dotyczące zachowań na szkodę dziewczynki", będzie też wyjaśniać okoliczności śmierci dziewczynki. Natomiast postępowanie przed dąbrowskim sądem najpewniej zostanie umorzone, ponieważ dziecko nie żyje, a przedmiotem postępowania było wydanie zarządzeń dotyczących jego sytuacji rodzinnej.

ac / źródło PAP

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821