Remont rynku w Zakliczynie na finiszu. Inwestycja ma być zakończona w przyszłym miesiącu
access_time 2022-01-12 11:55:00
Dobiega końca rewitalizacja centrum Zakliczyna. Inwestycja pochłonęła około 13 milionów złotych i ma być gotowa w lutym.

Na drugi etap rewitalizacji rynku Zakliczyn otrzymał dofinansowanie z województwa małopolskiego - 75 proc. kosztów inwestycji pokrył pakiet rozwoju Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. W ramach prac, na płycie rynku wokół Ratusza, a także w części, gdzie znajduje się przystanek autobusowy, położono nawierzchnię z kostki granitowej. Dzięki temu wygospodarowano więcej terenu pod handel oraz miejsc parkingowych. Obok przystanku autobusowego postawiono osiem drewnianych budek handlowo-usługowych, wykonano też elewację i iluminację Ratusza. Trwają jeszcze ostatnie prace przy budowie fontanny, brukowaniu otoczenia budek handlowych oraz remoncie studni i pomnika Poległych i Pomordowanych za Wolną Ojczyznę w latach 1914-1957.

- Centrum miasta zmieniło zupełnie swój wygląd, poprawiła się nie tylko estetyka, bo jednocześnie zachowana została handlowa funkcja Zakliczyna jako handlowej stolicy Pogórza - mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

Dokończenie rewitalizacji rynku to jedna z głównych inwestycji zaplanowanych w budżecie miasta na 2022 rok. Pozostałe to m.in. dalsze prace przy budowie wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Lusławicach i w Paleśnicy, rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, m.in. w Lusławicach i Faściszowej Lanckorońskiej, rozbudowa Szkoły Podstawowej w Stróżach i przebudowa boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Faściszowej. Na tegoroczne inwestycje przewidziano w budżecie ponad 14,5 mln zł.

- To jest budżet początkowy, który już zakłada pozyskane przez nas w 2021 roku wysokie dotacje na zadania inwestycyjne, a przecież złożyliśmy wiele innych wniosków o pieniądze na inwestycje, które będą rozpatrywane w ciągu roku, w tym m.in. na kontynuację odbudowy wieży zamku w Melsztynie oraz kontynuację remontu budynku dawnego przedszkola w Zakliczynie na potrzeby utworzenia Muzeum Regionalnego w Zakliczynie. W 2022 roku będziemy również składać kolejne wnioski o środki inwestycyjne rządowe i unijne, w tym w ramach II naboru Rządowego Funduszu ,,Polski Ład”.  Przypomnę, że w 2021 roku łącznie na inwestycje i zadania remontowe przy drogach gminnych wydaliśmy przeszło 26 mln zł, co stanowiło 30 procent wszystkich wydatków budżetu Gminy Zakliczyn. Z tych 26 mln zł przeznaczonych na inwestycje blisko 20 mln, czyli 75 procent to środki zewnętrzne pozyskane z różnych źródeł, w tym rządowych i unijnych. To tempo rozwoju będziemy chcieli utrzymać - zaznacza burmistrz Dawid Chrobak.

ac / fot. archiwum gminy Zakliczyn

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821