Pierwszy etap przebudowy ul. Lwowskiej oficjalnie zakończony. Inwestycja właśnie została odebrana
access_time 2022-01-11 23:03:00
We wtorek w Tarnowie oficjalnie oddano do użytku przebudowany odcinek ulicy Lwowskiej. Inwestycja została formalnie odebrana przez Inspektora Nadzoru Budowlanego, a finał prac przypieczętowano konferencją prasową.

- To inwestycja bardzo ważna dla naszego miasta, bo prowadzi do szpitala wojewódzkiego, a tutaj każda minuta odgrywa wielką wagę. Dzisiaj czterema pasami może przejechać nie tylko duży potok pojazdów, ale również karetki, które ratują nam życie. To jest także fragment drogi krajowej i międzynarodowej, która prowadzi do przejścia granicznego na Słowacji. Do czasu oddania obwodnicy wschodniej, będzie to ciągle jeden z najważniejszych traktów krajowych - mówił prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

W ramach pierwszego etapu gruntownie przebudowano rondo Zesłańców Sybiru, które jest teraz dwupasowe i ma pięć zjazdów. Jest też większe niż w poprzedniej wersji, a jego tarcza została przesunięta w kierunku północno-wschodnim. Ponadto przebudowano przepust na potoku Młochlebówka, powstały dwa parkingi, które łącznie mogą pomieścić około 170 samochodów, chodniki, ścieżki rowerowe, wyremontowano też pętlę autobusową i kilka skrzyżowań.

Koszt prac wyniósł ponad 38 milionów złotych, z czego 55 procent pochodzi z budżetu Tarnowa (ponad 21 milionów). Reszta to dofinansowanie unijne (14,5 miliona) oraz środki z rezerwy budżetu państwa (prawie 3 miliony zł).

- Główne cele, które przyświecały nam przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu tej inwestycji, to zapewnienie bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego. W pierwszym etapie udało się zmodernizować odcinek o długości blisko 1 km. Cieszymy się bardzo z tego powodu - poinformował Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Obecnie "drogowcy" pracują nad realizacją kolejnych dwóch odcinków. Drugi etap uzyskał już zgodę na realizację inwestycji. Obejmie on rozbudowę ul. Lwowskiej od Szpitala św. Łukasza do granicy miasta. W jego ramach planowana jest rozbudowa skrzyżowania z ulicą Karpacką, gdzie będzie sygnalizacja świetlna i budowa obramowanych krawężnikiem wysp, które będą kanalizowały ruch samochodów. Z kolei w trzecim etapie zostanie wyremontowany odcinek od potoku Małochlebówka do wiaduktu. Pod wiaduktem będą cztery pasy ruchu, a chodniki dla pieszych oraz ścieżka rowerowa zostaną poprowadzone specjalną podwieszaną kładką nad Wątokiem.

- Odcinek numer trzy jeszcze w tym miesiącu zostanie zgłoszony do Polskiego Ładu, równolegle z al. Jana Pawła II, bo tam potrzebny jest remont nawierzchni i podbudowy, natomiast odcinek drugi będzie zgłoszony do trwającego już naboru z tzw. rezerwy ministra infrastruktury, więc jeżeli sprawy się dobrze potoczą, to w przyszłym roku będziemy mieli te dwa odcinki w przebudowie i mam nadzieję, że w ciągu kilkunastu miesięcy wykonamy przebudowę ul. Lwowskiej już na całej długości - zapowiada prezydent Ciepiela.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821