10 stycznia wraca standardowy rozkład jazdy autobusów MPK. Ale tylko na 5 dni
access_time 2022-01-07 12:00:00
Burzliwy przebieg miała ostatnia, nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tarnowie. Zdominował ją temat nowego rozkładu jazdy autobusów MPK, okrojonego o ponad 2,5 tys. kilometrów. Ostatecznie Zarząd Dróg i Komunikacji zdecydował, że w związku z powrotem uczniów do szkół, od 10 do 14 stycznia autobusy będą jeździć według normalnego rozkładu jazdy.

Przypomnijmy, od 3 do 28 stycznia autobusy miejskie w Tarnowie miały jeździć według specjalnego rozkładu zastępczego, okrojonego o 242 kursów w dni robocze. Urzędnicy Zarządu Dróg i Komunikacji oficjalnie tłumaczyli decyzję nauką zdalną oraz feriami zimowymi, które rozpoczną się w połowie stycznia. Nie brakuje jednak opinii, że głównym powodem redukcji kursów jest szukanie oszczędności. W tym roku MPK otrzymało od miasta 27 mln zł i żeby zmieścić się w budżecie, będzie musiało zmniejszyć liczbę wozokilometrów. Spółkę uderzą też po kieszeni gwałtownie rosnące ceny paliw i energii. Zmianami w rozkładzie od początku oburzeni byli pasażerowie, którzy mają problemy z dotarciem do pracy. Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, skrytykowali je również wszyscy radni z PiS, a także Krystyna Mierzejewska (KO) i Tadeusz Żak (NMT).

- Do radnych zwracają się dziesiątki tarnowian, którzy wyrażają swoje niezadowolenie z tej decyzji i domagają się jej cofnięcia. Zmiana jest szkodliwa dla mieszkańców, jest kolejnym elementem przyczyniającym się do degradacji miasta, powoduje dalszą utratę zaufania tarnowian do władz Tarnowa. Co więcej trudno znaleźć podobne „rozwiązania" wprowadzone w tym czasie przez inne polskie miasta. Biorąc pod uwagę, że od poniedziałku 10 stycznia 2022 r. mają wrócić zajęcia stacjonarne w szkołach wzywamy prezydenta Tarnowa do wycofania się z błędnej decyzji i przywrócenia normalnego rozkładu jazdy - czytamy w oficjalnym stanowisku klubu radnych PiS.

- Jednocześnie wyrażamy oburzenie faktem, że podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w środę, 5 stycznia zastępca prezydenta Tarnowa Tadeusz Kwiatkowski nie zgodził się na dodanie do porządku obrad punktu dotyczącego ograniczenia kursów autobusów. Odbieramy to jako próbę ograniczenia dostępu do pełnych informacji radnym, a przede wszystkim mieszkańcom. Dlatego tą drogą przekazujemy nasze stanowisko i wnioski mieszkańców - napisano w oświadczeniu.

Podczas sesji prezydent Tarnowa Roman Ciepiela argumentował, że gdy wprowadzano zastępczy rozkład, nie było wiadomo, czy 10 stycznia uczniowie wrócą do szkół. Przekazał jednak, że jeżeli pojawi się oficjalna informacja, stary rozkład jazdy MPK zostanie przywrócony od najbliższego poniedziałku na 5 dni.

Dziś (7.01) tarnowski magistrat poinformował, że w związku z powrotem uczniów do szkół, od 10 do 14 stycznia obowiązywał będzie standardowy rozkład jazdy. Rozkłady specjalne wrócą jednak na czas ferii zimowych, czyli od 17 do 28 stycznia. Od 31 stycznia, wraz powrotem uczniów po feriach, kursy na wszystkich liniach autobusowych znów odbywać się będą według normalnych rozkładów.

ac / fot. MPK

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821