Szpital dostał nową stawkę za gaz. Drożej o prawie 300 procent
access_time 2022-01-03 09:18:00
Szpitale, przychodnie i jednostki samorządowe w całej Polsce alarmują w sprawie szokujących podwyżek cen gazu, jakie mają wejść od 2022 roku. W niektórych przypadkach wzrost sięga nawet kilkuset procent. Tak jest w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie.

8 mln zł - tyle za gaz ma zapłacić w tym roku Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie. Do tej pory rachunki wynosiły około 3 mln zł. Jak przyznaje Damian Mika, rzecznik prasowy placówki, budżet szpitala nie jest w stanie udźwignąć tak horrendalnej podwyżki, dlatego dyrekcja liczy przede wszystkim na interwencję rządu. - Budżet nie jest przygotowany na taki wydatek. Dyrektor szpitala Anna Czech w ubiegłym tygodniu spotkała się już w tej sprawie z wojewodą małopolskim, który zbiera informacje o proponowanych podwyżkach cen mediów w instytucjach publicznych. Zwróciła się również do prezydenta miasta z pytaniem o możliwość podłączenia do sieci MPEC - mówi Damian Mika.

Z prognoz wynika, że podrożeje również prąd. - Szpital przeszedł proces termomodernizacji. Dzięki temu, że wymieniono okna, drzwi, grzejniki, zamontowano panele fotowoltaiczne, ocieplono ściany, zużycie prądu sukcesywnie spada, pomimo tego cena energii elektrycznej wzrośnie z 2,2 mln zł do 3,8 mln zł - dodaje rzecznik.

Sprawę gigantycznych podwyżek cen mediów dla szpitala skomentował w mediach społecznościowych prezydent Tarnowa, który zaapelował do rządu o pilną interwencję. - Wzrost z 3 do 8 mln zł rocznie jest szokujący! NFZ lub Ministerstwo Zdrowia koniecznie powinno zwiększyć finansowanie szpitala, aby nie doszło do destabilizacji budżetu placówki. Oszczędzanie na chorych nie wchodzi w rachubę!!! Decyzje są potrzebne w trybie pilnym! - napisał Roman Ciepiela.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821