Protest mieszkańców osiedla Koszyckiego. Blokowali ruch, bo chcą likwidacji strefy zamieszkania
access_time 2021-11-19 23:22:00
Grupka mieszkańców osiedla Koszyckiego pod wodzą przewodniczącego rady osiedla Tadeusza Mazura, przez pół godziny blokowała w piątek przejście dla pieszych na ulicy Koszyckiej, domagając się likwidacji strefy zamieszkania i zastąpienia jej strefą z ograniczoną prędkością. To już drugi protest w tej sprawie.

Wszystko zaczęło się od problemów części mieszkańców z parkowaniem. W myśl obowiązującej na osiedlu od wielu lat tzw. strefy zamieszkania, nie wolno przekraczać na drodze prędkości 20 km/h, a parkowanie możliwe jest jedynie w wyznaczonych miejscach - tych oczywiście jest niewiele. Konsekwencją było złożenie przez mieszkańców wniosku do Zarządu Dróg i Komunikacji o zmianę strefy zamieszkania na strefę z ograniczoną prędkością, co umożliwiłoby im legalne parkowanie samochodów przed posesjami, bez ryzyka otrzymania mandatu. W dalszej kolejności zdecydowali się na protest, polegający na blokowaniu w godzinach szczytu przejścia dla pieszych. Pierwszy odbył się w środę,10 listopada. Dziś kilkuosobowa grupa demonstrantów wyszła na ulicę po raz drugi.

Sytuację komplikuje fakt, że nie wszyscy tarnowianie mieszkający na osiedlu Koszyckim chcą likwidacji strefy, bo to wiązałoby się z utratą przywilejów pieszych. Do magistratu wpłynęło pismo podpisane przez ponad 400 osób z osiedla, które domagają się zachowania status quo. Jak się okazuje, również interwencje policji w sprawie nielegalnie zaparkowanych samochodów są konsekwencją zgłoszeń wpływających od mieszkańców. Miasto szuka kompromisu. Urzędnicy już rozpoczęli prace nad wyznaczaniem miejsc parkingowych na osiedlowych ulicach, natomiast z protestującymi ma się spotkać prezydent Tarnowa.

ac / fot. M. Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821