Tarnów uczci 150. rocznicę urodzin Jana Szczepanika. Jakie wydarzenia zaplanowano?
access_time 2021-11-17 11:55:00
Koncert, konferencja naukowa, multimedialne wystawy, happeningi, gala jubileuszowa - to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych z okazji przyszłorocznych obchodów 150-lecia urodzin Szczepanika. Tarnów uczci okrągłą rocznicę wspólnie z podkarpackim Krosnem, gdzie wybitny wynalazca spędził młodość.

We wtorek w Sali Lustrzanej spotkali się członkowie Komitetu Obchodów 150-lecia rocznicy urodzin Jana Szczepanika. Tarnowscy i krośnieńscy samorządowcy, przedstawiciele szkół i instytucji, zaprezentowali harmonogram wydarzeń związanych z przyszłorocznym jubileuszem.

W Tarnowie główne obchody Roku Szczepanika przypadać będą 13 czerwca, czyli w 150. rocznicę urodzin genialnego wynalazcy. Dzień wcześniej planowany jest plenerowy koncert zespołu Pectus, połączony z wystawami multimedialnymi. W poniedziałek, 13 czerwca w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych odbędzie się jubileuszowa gala, podczas której zostaną wręczone fundowane przez Izbę Przemysłowo-Handlową nagrody Jana Szczepanika oraz medale Jana Szczepanika, przyznawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Wstępem do gali ma być widowisko, w trakcie którego nastąpi powitanie Jana Szczepanika w Tarnowie, a następnie jego przejazd przez miasto, zdjęcie z drona na tarnowskim rynku oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem wynalazcy. Powitaniu towarzyszyć ma kiermasz fotograficzny, być może z wykorzystaniem metod stosowanych przez Jana Szczepanika. – W tym dniu planujemy również wystawienie dwóch sztuk o Janie Szczepaniku, w których zagra młodzież z Krosna i Tarnowa – mówi Renata Łabędź, prezes zarządu Naczelnej Organizacji Technicznej - Rada w Tarnowie.

Dzień później w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbędzie się konferencja naukowa, mająca charakter targów innowacyjności oraz uroczyste nadanie imienia Jana Szczepanika auli uczelni.

Organizatorzy chcą, aby w każdym miesiącu Roku Szczepanika zorganizowane zostało jakieś wydarzenie, związane z postacią genialnego wynalazcy. - Podobnie, jak w Krośnie planujemy również postawić ławeczkę Jana Szczepanika oraz wykonać mural przedstawiający jego postać. Wydana zostanie także publikacja poświęcona wynalazcy, ukierunkowana głównie na jego mniej znane odkrycia – dodaje Renata Łabędź.

Z okazji obchodów Biuro Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Tarnowa planuje natomiast wydanie okolicznościowych kalendarzy, koszulek oraz gadżetów z Janem Szczepanikiem.

Jan Szczepanik (1872-1926), zwany „polskim Edisonem” „galicyjskim geniuszem”, czy „polskim da Vinci" jest autorem ponad 50 wynalazków z różnych dziedzin i kilkuset patentów. Z Tarnowem związany był przez 24 lata - od 1902 roku aż do śmierci w 1926 roku. Mieszkał w kamienicy przy ulicy Chopina, wybudowanej na zamówienie jego teścia, doktora Zygmunta Dzikowskiego. Z kolei w domu przy ul. Sowińskiego 11, również należącym do doktora, naukowiec miał swoją pracownię. Szczepanik zmarł w wieku 54 lat na raka wątroby. Spoczywa na Cmentarzu Starym w Tarnowie, w grobowcu rodzinnym Dzikowskich.

ac / fot. archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821