Dawny dworek Maschlera w Koszycach Małych przejdzie rewitalizację. Władze gminy chcą w nim stworzyć muzeum
access_time 2021-11-16 00:01:00
Zrujnowany dworek Maschlera w Koszycach Małych przejdzie generalny remont i zostanie zaadaptowany na działalność muzealno-kulturalną. Gmina otrzymała na ten cel środki z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Dworek w Koszycach Małych został zbudowany na przełomie XIX i XX w. na zlecenie Hirscha Maschlera, dzierżawcy tarnowskiej rzeźni miejskiej. W 1917 r. obiekt zakupiły siostry urszulanki, urządzając w nim niewielki klasztor, nazywany "małym domkiem". Znajdujący się w dworku żydowski dom modlitwy przebudowano na kaplicę z sygnaturką, a później rozbudowano od frontu. W 1983 r. klasztor został zlikwidowany, a budynek zaadaptowano na gminne mieszkania socjalne. W jego pobliżu znajdują się też zabytkowy dwupiętrowy budynek podworski i murowana obora. W listopadzie 2018 r. dawny spichlerz, zamieszkiwany wówczas przez sześć rodzin, spłonął. We wrześniu 2020 r. pożar zniszczył także poddasze kaplicy. Jak poinformował wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł, remont nieruchomości mógłby się rozpocząć w przyszłym roku i zakończyć w ciągu dwóch lat.

- Jesteśmy gotowi rozpocząć inwestycję nawet w przyszłym roku. Jeśli dobrze pójdzie mogłaby być ona zakończona w cyklu dwuletnim. Chcemy, aby obiekt, który będzie przeznaczony na cele muzealno - kulturalne, służył przede wszystkim mieszkańcom Koszyc Małych, gminy Tarnów, ale i regionu tarnowskiego, a nawet Małopolski. Planujemy odtworzyć jego wygląd sprzed stu lat - mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Koncepcja zagospodarowania terenu i samego dworku powstaje w konsultacji z mieszkańcami, a nad przebiegiem wszystkich prac ma czuwać konserwator zabytków. Inwestycja pochłonie kilka milionów złotych. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie, bo nie ma jeszcze szczegółowego planu finansowego. Dodajmy, że gmina Tarnów pozyskała z Polskiego Ładu na różne inwestycje prawie 10 mln. zł. Poza modernizacją dworku, planowane są również m.in. rozbudowa centrum Tarnowca i Koszyc Wielkich (w obu tych wsiach powstaną tężnie solankowe), oraz remonty dróg i chodników.

ac / fot. archiwum gminy Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821