Gala „Pierwsze Niepodległe”. Tarnów rozpoczął świętowanie odzyskania niepodległości
access_time 2021-10-30 09:08:00
Galą „Pierwsze Niepodległe” w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych rozpoczęły się w piątek dwudniowe obchody Święta Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe”.

Podczas wydarzenia przyznano odznaczenia państwowe, nadane przez prezydenta RP oraz przez ministra obrony narodowej. Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej uhonorowany został były prezydent Tarnowa, Mieczysław Bień. Odznaczenie wspólnie wręczyli wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz oraz prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Przyznane zostały również złote, srebrne lub brązowe medale za długoletnią służbę. Otrzymali je pracownicy Urzędu Miasta Tarnowa (Aleksandra Mizera, Marta Górecka, Dorota Bałut, Krystyna Ratusznik, Jolanta Gawron, Iwona Różańska, Zuzanna Łabęcka, Marta Sondej i Lucyna Lech) oraz Zespołu Żłobków w Tarnowie (Małgorzata Czekaj, Ewa Sus, Klaudia Sadowska-Kwiek, Magdalena Zarzycka, Alicja Nowak-Maksuś i Elżbieta Skorczyńska).

Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń nadanych przez ministra obrony narodowej za zasługi na rzecz obronności kraju. Medal ten otrzymali rodzice, którzy wychowali co najmniej trójkę dzieci na „wzorowych i ofiarnych żołnierzy”. W gronie uhonorowanych znalazły się dwa małżeństwa - Zofia i Mieczysław Czurowie oraz Zofia i Władysław Gmyr. Przyznano także Złoty Dukat, który trafił do Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie za ochronę dziedzictwa i pamięci o mieszkańcach Tarnowa oraz dbałość o zabytkowe grobowce znajdujące na Starym Cmentarzu. W imieniu prezeski Ewy Filipów, Dukat odbierał Ryszard Lis, członek honorowy tegoż Komitetu.

Galę zwieńczył koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Jeana-Luca Tingaud. W programie znalazły się Orawa Wojciecha Kilara, Divertimento Feliksa Janiewicza, Nokturn Romana Palestera oraz Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821