Jakub Kuszlik z Bochni zdobył 4. miejsce w XVIII Konkursie Chopinowskim
access_time 2021-10-21 22:15:00
Jakub Kuszlik z Bochni został laureatem czwartego miejsca w XVIII. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (ex aequo z Aimi Kobayashi) i otrzymał specjalne wyróżnienie Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Pianista odebrał nagrody w czwartek 21 października wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, gdzie odbył się I Koncert Laureatów. Zwycięzcą konkursu został Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady.

- Bardzo dziękuję za tak duże zainteresowanie moimi recitalami. Gratuluję wszystkim laureatom i finalistom! - napisał na Facebooku Jakub Kuszlik.

25-letni pianista z Bochni edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście, w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Jerzego Żurawlewa. Następnie przez sześć lat uczył się w krakowskiej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego, w klasie prof. Olgi Łazarskiej. Obecnie kształci się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, w tym m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hilton Head, a także III nagrody na Międzynarodowym Konkursie "Top of the World" w Tromso. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, natomiast rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej, wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 I.J. Paderewskiego. Koncertował także za granicą, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA. Jak się okazuje, zdolny bocheński pianista na co dzień najbardziej lubi słuchać metalu i starego dobrego rocka. - Słucham metalu i hard rocka, lubię stare zespoły - Black Sabbath, Metallikę, Megadeth. Ostatnio nawet Pantery słuchałem. Lubię Led Zeppelin za „Since I’ve Been Loving You” - powiedział Jakub Kuszlik w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Przesłuchania finałowe XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zakończyły się 20 października. Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało łącznie osiem nagród:

NAGRODY GŁÓWNE:

I nagroda (złoty medal i 40 tys. euro) – Bruce (Xiaoyu) Liu (Kanada)
II nagroda ex aequo (srebrny medal i 30 tys. euro) – Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia)
III nagroda (brązowy medal i 20 tys. euro) – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
IV nagroda ex aequo (15 tys. euro) – Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska)
V nagroda (10 tys. euro) – Leonora Armellini (Włochy)
VI nagroda (7 tys. euro) – J J Jun Li Bui (Kanada)

NAGRODY SPECJALNE:

Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (5 tys. euro) – Jakub Kuszlik (Polska)
Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (5 tys. euro) – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10 tys. euro) – Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia)

ac / fot. Wojciech Grzędziński / NIFC

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821