Grupa Azoty utrzymuje produkcję nawozów pomimo rekordowych cen gazu. Będą jeszcze droższe?
access_time 2021-10-11 13:32:00
Pomimo rekordowych cen gazu, Grupa Azoty utrzymuje produkcję nawozów. Spółka podkreśla jednak, że nieuniknione jest przenoszenie cen gazu i cen uprawnień do emisji CO2 na cenę nawozów.

"W związku z obecną sytuacją na rynku nawozowym, Grupa Azoty zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu, a w ostatnich dniach z niespotykaną dotąd dużą zmiennością i dynamiką wzrostu. Pomimo rekordowych cen gazu, Grupa Azoty podejmuje wszelkie możliwe działania, aby nie ograniczać produkcji i tym samym dostarczać polskim rolnikom nawozy niezbędne do ich produkcji rolnej" - czytamy w komunikacie.

Jak wskazała Grupa Azoty, rok temu cena gazu za megawatogodzinę kształtowała się na poziomie w okolicach 15 Euro, teraz oscyluje w okolicy 100 Euro za megawatogodzinę, co oznacza wzrost o ponad 660 proc. "Zaledwie w ciągu ostatnich 10 tygodni cena wzrosła trzykrotnie, z ok. trzydziestu w okolice stu Euro za megawatogodzinę. Do tych cen należy również dodać znaczący wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2, które wzrosły o  około 80 proc., z 33 Euro do 60 Euro" - podano.

Gaz i ceny uprawnień do emisji CO2 stanowią największą część kosztów przy produkcji nawozów. Spółka zaznacza, że aby nadal utrzymywać produkcję, nieuniknione jest przenoszenie cen gazu i cen uprawnień do emisji CO2 na cenę nawozów. "Grupa Azoty wdraża wszelkie możliwe działania, aby odbywało się to w sposób najmniej bolesny dla ostatecznego klienta. Przy tym historycznie wysokim poziomie cen gazu, wielu europejskich producentów już zatrzymało lub ograniczyło produkcję. Grupa Azoty jest więc obecnie jednym z nielicznych koncernów w Europie produkujących nawozy, który nie zamknął ani istotnie nie ograniczył produkcji w swoich zakładach" - napisano.

W komunikacie czytamy też, że obecnie priorytetem dla Grupy Azoty jest zagwarantowanie polskim rolnikom dostępu do nawozów, dlatego w ostatnim czasie spółka podjęła decyzję o ograniczeniu eksportu i przekierowaniu produktów na rynek krajowy, z wyłączeniem kontraktów wieloletnich. "Produkcja nawozów Grupy Azoty działa w 100 proc. Grupa Azoty realizuje dostawy do autoryzowanych dystrybutorów, aby na bieżąco odpowiadać na wysoki popyt na nawozy na krajowym rynku" - zapewnia spółka.

Tymczasem rolnicy w odpowiedzi na drożyznę na rynku nawozów zapowiadają protesty. Pierwszy - przeciwko podwyżkom o ok. 300 proc. ceny za saletrę, produkowaną przez spółkę - odbył się kilka dni temu w Nowym Dworze Gdańskim (woj. pomorskie).

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821