Granat moździerzowy w centrum Zakliczyna. Niewybuch znaleziono w pustostanie
access_time 2021-09-23 16:12:00
Granat moździerzowy pochodzący z czasów II wojny światowej znaleziono w znajdującym się w centrum Zakliczyna pustostanie. Teren wokół domu zabezpieczono. Nie było potrzeby ewakuacji okolicznych mieszkańców.

W środę dyżurny tarnowskiej policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że mieszkaniec Zakliczyna znalazł "bombę" w opuszczonym budynku, stojącym przy głównej ulicy miasteczka. Na miejsce skierowano patrol policji z Wojnicza i policjanta nieetatowej grupy minersko-pirotechnicznej z Tarnowa. Znalezisko sklasyfikowano jako granat moździerzowy z czasów II wojny światowej. - Z uwagi na brak zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, nie było konieczności ich ewakuacji - zaznacza asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji. Miejsce zostało zabezpieczone do czasu przyjazdu saperów z Rzeszowa. Dziś przed południem żołnierze zabrali granat i przewieźli go na poligon, gdzie został zdetonowany.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że przedmiotów przypominających niewybuchy nie wolno dotykać, ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. O znalezisku trzeba jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. - Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu, czy niewypału może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Pamiętajmy, miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom - przypomina policjant.

ac / fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821