"Świat Lema" - wystawa w setną rocznicę urodzin genialnego pisarza i wizjonera
access_time 2021-09-22 09:11:00
Na placu przed Centrum Sztuki Mościce można oglądać plenerową wystawę poświęconą życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich umysłów XX wieku - Stanisława Lema.

Rok 2021 to Rok Stanisława Lema, ogłoszony przez Sejm z okazji 100-lecia urodzin wybitnego Polaka. Na tę okoliczność Centrum Sztuki Mościce przygotowało plenerową wystawę "Świat Lema", którą można oglądać do końca października.

Twórczość Stanisława Lema kojarzy się przede wszystkim z fantastyką naukową, czyli science fiction, ale to również znakomity filozof, futurolog, eseista, krytyk literacki i teoretyk literatury. Napisał ponad 40 książek i jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem - jego książki przełożono na ponad 40 języków w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Przez pewien okres był też najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF - docenionym w Europie, uwielbianym w byłym ZSRR i w obecnej Rosji, nie dość zrozumianym jedynie w USA. Za swoje najważniejsze dzieło Lem uznawał "Cyberiadę", natomiast najbardziej znana w kraju i na świecie jest jego powieść fantastyczna "Solaris". Inne jego dzieła to m.in. "Szpital Przemienienia", "Eden", "Powrót z gwiazd", "Niezwyciężony", "Głos Pana", "Opowieści o pilocie Prixie", "Dzienniki gwiazdowe" , "Kongres futurologiczny" czy "Bajki robotów".

Stanisław Lem został uhonorowany m.in. medalem “Gloria Artis” i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano też planetoidę 3836 Lem i pierwszego polskiego satelitę naukowego.

ac / fot. M. Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821