Plaga pijanych kierowców na drogach regionu. Wkrótce policja będzie mieć na nich nowy bat
access_time 2021-09-14 13:11:00
Jazda na podwójnym gazie to wciąż duży problem na lokalnych drogach. Tylko w ciągu trzech dni tarnowscy policjanci zatrzymali aż pięciu pijanych kierowców.

Mimo wielu policyjnych apeli i tragicznych statystyk, na drogach wciąż nie brakuje pijanych kierowców. Tylko w ubiegłym tygodniu tarnowscy mundurowi zatrzymali aż 21 osób prowadzących na podwójnym gazie, z czego pięć w ciągu weekendu. Niechlubnym rekordzistą okazał się 60-latek z powiatu tarnowskiego, który miał organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna, jadąc w sobotnie popołudnie skodą przez Bogumiłowice, nie zapanował nad pojazdem, zjechał z drogi i wpadł do rowu melioracyjnego. - Na szczęście w tej sytuacji nie zrobił nikomu więcej krzywdy, a przytomni świadkowie tej kolizji zabezpieczyli kluczyki nieodpowiedzialnemu kierowcy - zaznacza asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Jeszcze tego samego dnia doszło do kolejnego zdarzenia, tym razem jednak w Lisiej Górze. Wieczorem patrol drogówki został wezwany do kolizji toyoty z ciągnikiem rolniczym. - Gdy na miejscu pojawili się policjanci, zastali jedynie kierowcę i pasażera małej toyoty. Twierdzili oni, że od kierowcy ciągnika rolniczego była wyczuwalna woń alkoholu i że próbował on polubownie załatwić sprawę oferując im pieniądze za pęknięty zderzak. Gdy usłyszał, że na miejsce jedzie patrol policji, po prostu uciekł - mówi rzecznik policji. Mundurowi szybko ustalili właściciela traktora i pojechali do jego miejsca zamieszkania, tam jednak go nie zastali. - Czy kierowca traktora rzeczywiście był nietrzeźwy? Nie wiadomo. W ramach prowadzonego postępowania w związku z zaistniałą sytuacją będą prowadzone czynności w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie. Warto tu dodać, że spowodowanie kolizji jest wykroczeniem, natomiast jazda pod wpływem alkoholu przestępstwem - mówi asp. sztab. Klimek.

Policjant przyznaje, że nietrzeźwi kierowcy to wciąż realny problem na drogach. Liczy, że sytuację poprawi przygotowywana przez resort sprawiedliwości nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zakłada radykalne zaostrzenie kar dla pijanych kierowców. W planach są m.in. wyższe mandaty i grzywny, a także natychmiastowa konfiskata samochodu. Z dzisiejszych doniesień radia RMF FM wynika, że kierowca straci samochód jeżeli w wydychanym powietrzu będzie miał ponad półtora promila alkoholu, ale także wówczas gdy spowoduje wypadek, będąc nietrzeźwym, czyli mając ponad pół promila alkoholu. Samochody mają być odbierane kierowcom od razu i pozostaną w rękach policji do czasu ostatecznego wyroku sądu. - Być może groźba surowych i nieuchronnych kar złagodzi obyczaje kierowców. Czas pokaże - komentuje rzecznik tarnowskiej policji.

ac / fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821