Gdzie szukać pracy i jak się do jej zmiany przygotować?
access_time 2021-09-14 22:28:00
Co zrobić, kiedy praca Cię nudzi, kiedy jesteś wypalony zawodowo lub pracodawca od lat pomija Cię przy okazji podwyżek? Najlepiej poszukać nowego miejsca zatrudnienia. Jednak czy to takie proste? Czy to nie jest tak, że "wszędzie dobrze gdzie nas nie ma"?

Przede wszystkim dobrze wiedzieć w jakich branżach jest największy deficyt pracowników i czy to stały czy tylko czasowy trend. Aby spróbować odpowiedzieć na do pytanie przygotowaliśmy krótkie zestawienie najbardziej wybijających się branż.

Te branże czekają na pracowników.

Zacznijmy od finansów. Średni deficyt pracowników w branży bankowość i finanse wynosi około 10% i pomimo stosunkowo dużej popularności kierunków studiów związanych z pracą w finansach zdobycie zatrudnienia w tej branży jest raczej trudne.

Prawo - zarówno praca prawnika jak i kierunek tych studiów to dziedzina prestiżowa. Ale i tu deficyt wśród prawników wynosi niewiele ponad 15%. Pomimo tego prawo jest drugim najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce i nic nie wskazuje na to żeby miało się to zmienić.

Coraz większe braki w kadrach obserwujemy wśród nauczycieli, spośród których najmniej jest nauczycieli przedmiotów ścisłych z matematyką na czele. Niestety, matematyka jest obecnie najrzadziej wybieranym kierunkiem studiów. Okazuje się też, że aby przejść obronną ręką przez okres studiów trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje. Matematykę uważa się też za kierunek, po którym trudno znaleźć pracę gdzie indziej jak w oświacie.

Technologie odnawialne w energetyce również generują spore zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Jest ono na poziomie 25% wszystkich pracowników branży energetycznej i rośnie wraz z wzrostem zainteresowania konsumentów technologiami źródeł odnawialnych oraz wzmożonym naciskiem na odstąpienie od energetyki z paliw kopalnych.

Obecna sytuacja związana z ograniczeniami działalności gospodarczej w różnych branżach na pewno miała znaczący wpływ na zwiększenie zapotrzebowania na ręce do pracy w branży transportowej. Można by powiedzieć, że branża płynie na fali pandemii. Im większe obostrzenia tym więcej zamówień internetowych, które wymagają dostawy. Firmy kurierskie rozwijają się również ze względu na powstające nowe platformy on-line obsługujące coraz to nowe sklepy internetowe wymagające dostawy do klienta. Dodając do tego możliwości płynące z samozatrudnienia to branża transportowa może wchłonąć tysiące pracowników.

Kłopoty kadrowe w sektorze motoryzacyjnym widać nie tylko przy długich okresach oczekiwania na nowy samochód. Z niedoborem wyspecjalizowanych pracowników borykają się już nawet niewielkie zakłady naprawcze i idąc w górę aż do specjalistów w działach produkcyjnych przekłada się na problem z obsadzeniem aż ⅓ stanowisk tej branży w Polsce.

Budownictwo – branża, która nie wszystkim odpowiada ze względu na specyfikę pracy. Jednak tu również nastąpił spory wzrost zapotrzebowania, głównie na pracowników fizycznych. Biorąc pod uwagę spowolnienie w prowadzeniu prac budowlanych, spowodowanych opóźnieniami w dostawach materiałów budowlanych, to zapotrzebowanie może w niedługim czasie zwiększyć się jeszcze bardziej.

Jeszcze kilka lat temu trudno było by w to uwierzyć, lecz obecnie deficyt lekarzy i pracowników służby zdrowia w tym momencie stawia tą branże na czele listy najbardziej pożądanych zawodów w Polsce. Sytuacji nie poprawia statystyka, która mówi że co drugi polski lekarz ma obecnie ponad 50 lat. Dodając do tego wakaty powstające w miejsce lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych opuszczających nasz kraj dla lepszych zarobków za granicą, otrzymujemy niespotykany dotąd deficyt pracowników sektora medycznego. Ta branża jak nigdy w przeszłości czeka na nowych, ambitnych pracowników.

Niedobór specjalistów z obszaru informatyki i oprogramowania jest w Polsce na niespotykanym dotąd poziomie. Praktycznie każdy informatyk znajdzie zatrudnienie w obecnym czasie. Zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników wykazują firmy, które do swojej działalności potrzebują umiejętności wysoko wykwalifikowanych programistów. Ogromne możliwości stwarzają również platformy, dla których rozwojem jest tworzenie i publikacja autorskich aplikacji internetowych. Dodając do tego nieprzebrane pokłady wiedzy w Internecie wspomagające młodych i ambitnych otrzymujemy model branży o nieograniczonych możliwościach zatrudnienia.

Chcesz pracować to powiedz co potrafisz.

Kiedy już wiadomo gdzie najlepiej skierować swoje zainteresowanie co do zatrudnienia, to warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekuję od pracy, jaką pracę chciałbym mieć a do jakiej pracy tak na prawdę się nadaję? Warto poświecić czas na znalezienie chociażby prostej odpowiedzi na te pytania a unikniemy ponownego niezadowolenia i frustracji z pracy, którą zdobędziemy.

Jednak do zmiany trzeba się dobrze przygotować, a co warto wziąć pod uwagę podczas tych przygotowań? Solidnie przygotuj swój życiorys zawodowy. Wzorcowy życiorys, powinien być sprofilowany oraz dostosowany do oczekiwań pracodawcy zawartych zazwyczaj w ogłoszeniu o pracę. W dokumencie należy opisać tylko tą część umiejętności, która łączy się z wybraną ofertą pracy.

Nie należy wysyłać podczas swoich aplikacji takiego samego CV do każdego z miejsc, do których aplikujemy. Za każdym razem należy poświęć chwilę, aby jak najlepiej dopasować treść do oczekiwań przedstawionych w ogłoszeniu.

W CV warto zaprezentować doświadczenie zdobyte w dotychczasowej pracy lub w czasie trwania nauki. Warto wymienić konkretne obowiązki, które kandydat pełnił np. w ramach realizacji konkretnych projektów wykonywanych w różnych organizacjach.

Należy tu zaakcentować przede wszystkim te zadania, które pokrywają się z obowiązkami zamieszczonymi w ogłoszeniu o pracę.

CV powinno być czytelne i przejrzyste. Nie może zawierać zdjęcia o charakterze prywatnym, ponieważ zazwyczaj dyskwalifikuje to kandydatów starających się na poważne stanowisko. Należy pomyśleć raczej o fotografii przygotowanej jak do dokumentu identyfikacyjnego jak paszport.

Podawany do korespondencji e-mail należałoby pominąć jeżeli zawiera nasz pieszczotliwy pseudonim umieszczany np. w portalach społecznościowych.

Gdzie skutecznie szukać ofert?

Uzbrojeni w wiedzę dotyczącą branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników, mając na uwadze swój rozwój osobisty i zawodowy oraz świadomi jak należy przygotować siebie i swoje CV do spotkania z nowym pracodawcą powinieneś pamiętać, że najbardziej aktualne ogłoszenia o pracę znajdziesz w serwisie GoWork.pl   Życzymy powodzenia.

Pamiętaj też, że rynek pracy ulega nieustannym zmianom i za jakiś czas zawarte w publikacji informacje ulegną zmianie, z wyjątkiem tego miejsca gdzie nadal będziesz mógł przeglądać aktualne oferty pracy wszystkich branż w Tarnowie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821