Pogrzeb Franciszka Gąsiora. Wybitnego szczypiornistę i trenera żegnały tłumy
access_time 2021-09-02 16:48:00
W czwartek, 2 września, odbył się pogrzeb zmarłego w zeszły czwartek Franciszka Gąsiora - wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce ręcznej, uczestnika igrzysk olimpijskich w Monachium (1972) i Zasłużonego Mistrza Sportu. Wybitny sportowiec spoczął na cmentarzu w Mościcach. Żegnała go rodzina, przyjaciele, znajomi, sympatycy, wychowankowie, nie zabrakło także przedstawicieli Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej i mieleckiej Stali.

Franciszek Gąsior urodził się 21 kwietnia 1947 roku w Tarnowie. Karierę sportową rozpoczął w klubie MKS MDK Tarnów pod okiem trenera Stanisława Majorka. Pierwszy sportowy sukces osiągnął w październiku 1962 roku, zdobywając w Nowej Hucie tytuł wicemistrza Polski młodzików. Z MKS MDK wywalczył jeszcze brązowy medal Mistrzostw Polski juniorów we Wrocławiu (1965 rok), a w 1968 roku awansował do drugiej ligi.

Po ponad dziewięciu latach gry w Tarnowie, w 1970 roku przeniósł się do Stali Mielec, z którą w 1971 roku zdobył Puchar Polski, a cztery lata później wywalczył wicemistrzostwo kraju. W 1977 roku wrócił do Tarnowa i występował w barwach Unii. Przez trzy sezony grał również w Austrii. Był zawodnikiem niezwykle wszechstronnym. Występował na prawym i lewym skrzydle, grał również jako rozgrywający i obrotowy

Był reprezentantem Polski w kategorii młodzieżowej i seniorów. W tej drugiej rozegrał 36 spotkań, zdobywając 24 bramki. Wystąpił m.in. w reprezentacji Polski, która w 1972 roku zdobyła dziesiąte miejsce w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. W 1973 roku uhonorowany został tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu. Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako nauczyciel i trener w MKS Pałac Młodzieży i Unii Tarnów.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821