Zbliża się jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Gdzie tym razem się odbędzie i jaką lekturę wybrano?
access_time 2021-08-25 11:00:00
"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej będzie lekturą jubileuszowej, dziesiątej już odsłony Narodowego Czytania. W Tarnowie wydarzenie odbędzie się w ogrodzie sensorycznym w parku Strzeleckim w piątek, 3 września o godzinie 10.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana publiczną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dotychczas przeczytano już dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele polskie i "Balladynę" Juliusza Słowackiego.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

W Tarnowie tragifarsę kołtuńską przeczytają pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego – Kamil Urban, Monika Wenta i Kinga Piąty. Czytaniu towarzyszyć będzie oprawa muzyczna. W razie niepogody akcja odbędzie się we foyer Teatru im. Ludwika Solskiego.

Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" w 1906 roku na zamówienie Teatru Miejskiego we Lwowie. Tekst powstał w krótkim czasie, bo w niespełna trzy tygodnie, pod presją trudności finansowych autorki. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Przetłumaczono go na 19 języków, w tym na chiński. Do dziś jest jedną z najczęściej wystawianych sztuk. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku. 

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821