Zbliża się 101. rocznica Cudu nad Wisłą. Jak będą wyglądać obchody w Tarnowie i powiecie?
access_time 2021-08-12 11:44:00
W niedzielę, 15 sierpnia, przypada 101. rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej mianem Cudu nad Wisłą, oraz Święta Wojska Polskiego.

Stoczona w dniach 13 - 25 sierpnia 1920 roku Bitwa Warszawska, była decydującym starciem wojny polsko-bolszewickiej. Będące w krytycznej sytuacji oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo to pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Polski, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią i rozpętania międzynarodowej rewolucji. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty, Edgara D’Abernon, Bitwa Warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, od 1992 roku 15 sierpnia obchodzone jest też święto Wojska Polskiego.

Tarnowskie uroczystości rozpoczną się przy pomniku Wincentego Witosa na Placu Drzewnym o godzinie 10.30. W samo południe w Bazylice Katedralnej Narodzenia NMP zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Po niej zaś uczestnicy przejdą pod Grób Nieznanego Żołnierza (godz. 13.15). Oficjalne uroczystości zakończą się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego około godziny 13.50. Wieczorem w Amfiteatrze Letnim zaplanowano koncert kwartetu Con Affetto i wspólne śpiewanie. Wydarzenie zakończy się pokazem filmu „Bitwa Warszawska”.

Efektowną oprawę będą miały powiatowe obchody rocznicy Cudu nad Wisłą w Woli Rzędzińskiej. O godz. 16 na stadionie LKS „Wolania” będzie można zobaczyć defiladę grup rekonstrukcji historycznej, natomiast godzinę później rozpocznie się piknik historyczno-wojskowy, w ramach którego zaprezentowane zostaną pokazy broni i umiejętności kawaleryjskich, pojazdów i wyposażenia wojskowego, strzelania przeciwlotniczego, a także pokazy sokolnicze. Będzie można też obejrzeć wystawę militariów i pojedynki rycerskie. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnej żołnierskiej grochówki oraz muzyki. Na wieczór zaplanowano koncert Orkiestry Dętej Grupy Azoty i lekcję śpiewu patriotycznego z Filharmonikami Krakowskimi.

ac / fot. Jerzy Kossak „Cud nad Wisłą” (źródło: Wikimedia Commons)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821