Wystawa malarstwa Jacka Wróbla w 61. rocznicę urodzin artysty
access_time 2021-08-13 13:22:00
W 61. rocznicę urodzin tarnowskiego artysty, Jacka Wróbla - nieżyjącego już malarza i pracownika Muzeum Okręgowego w Tarnowie - instytucja zaprezentuje jego obrazy. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 21 sierpnia do 3 września br.

Otwarcie wystawy odbędzie się bez wernisażu. Ekspozycja składa się z dzieł, które są własnością tarnowskiego muzeum oraz kilku prac należących do rodziny artysty. Obrazy będzie można oglądać w oddziale Muzeum Historii Tarnowa i Regionu od 21 sierpnia. Wystawa czynna do 3 września w godzinach otwarcia instytucji, od wtorku do piątku od 9 do 15 oraz w sobotę i niedzielę od 10 do 15.

Jacek Wróbel urodził się 21 sierpnia 1960 roku w Tarnowie. W 1979 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, a następnie w 1982 roku Państwowe Zawodowe Studium Plastyczne Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie. Swoje życie zawodowe związał z dwoma instytucjami tarnowskimi: nieistniejącą już dzisiaj dekoratornią PSS „Społem” i Muzeum Okręgowym, gdzie pracował w latach 1984-2003.W 1998 roku na podstawie prac jednogłośnie został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. W tym samym roku związał się z tarnowska Grupą TA (Tarnowscy Artyści). Uczestniczył we wszystkich wystawach zbiorowych Grupy, prezentowanych w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej.W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Kasteel van Schoten (Belgia – 1995 i 2001). Co roku brał udział w Salonach Jesiennych odbywających się w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji Kultury im. I. Paderewskiego w Chicago.

W latach 2002 i 2004 został nominowany do Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie twórczości artystycznej. W roku 2011 pośmiertnie otrzymał Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją dzieł sztuki. Najważniejsze było jednak dla niego malarstwo, z którego emanował nastrój tajemnicy, mistycyzmu, melancholii i wyczuwalnego katastrofizmu. Malarstwo było dla niego ciągłą walką z samym sobą i własnymi słabościami. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami jakiś film, rozmowa, czyjeś zwierzenia, czy sen.

Na zdj. Jacek Wróbel podczas wernisażu wystawy malarstwa w nieistniejącej już Galerii Studio, 2006 r. / archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821