Wino, muzyka, swojskie jadło i słowiańskie obrzędy. Zbliżają się „Wianki na Winnicy”
access_time 2021-08-02 10:56:00
Zbliża się 5. edycja „Wianków na Winnicy”. Popularna impreza odbędzie się w niedzielę, 15 sierpnia, a jej uczestników ugości Winnica Dąbrówka (Dąbrówka Szczepanowska w gminie Pleśna). Program jest bogaty – będzie smacznie, muzycznie i magicznie. Początek o godz. 16. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Termin „Wianków na Winnicy”, podobnie jak przed rokiem, nie pokrywa się z datą nocy świętojańskiej. Organizacja poprzedniej edycji była uzależniona od obostrzeń związanych z pandemią, natomiast w tym roku wydarzenie zaplanowano na 15 sierpnia z uwagi na opóźniony okres wegetacji roślin, w tym winorośli oraz ze względu na warunki pogodowe.

Co czeka uczestników „wianków”? Przede wszystkim prezentacja walorów winnicy i to, co każdy uwielbia, czyli degustacje. Poleje się wino, któremu towarzyszyć będą znakomite sery. To jednak nie wszystko, ponieważ panie ze Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Pełna Chata” ze Szczepanowic przygotują lokalne, regionalne i tradycyjne specjały kulinarne. Będzie też stoisko z pstrągami, warsztaty serowarskie i prelekcja poświęcona „drugiemu życiu” korka z butelki po winie.

Winnica Dąbrówka jest otwarta na całe rodziny. W programie przewidziano animacje dla dzieci, a o oprawę muzyczną zadba Wojtek Jackowiec, który zdobył popularność dzięki udziałowi w programie „Must Be The Music”. Mile spędzony czas będzie można uwiecznić m.in. w specjalnie przygotowanej fotobudce.

- Nasza impreza ma również na celu ocalenie od zapomnienia dawnych obrzędów i obyczajów ludowych związanych z Nocą Kupały. Dlatego przewidzieliśmy też warsztaty profesjonalnej florystyki, która zademonstruje sztukę plecenia wianków, które wieczorową porą zostaną wypuszczone na wodę - zdradza Robert Beściak, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Co ważne, turyści z dalszych stron mają możliwość zakwaterowania np. w pobliskich hotelach lub na innych winnicach. W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będzie Food & Wine Pairing, czyli pokaz dobierania win do potraw.

ac / fot. materiały organizatora

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821