Łukasz Maciejewski z medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej"
access_time 2021-08-02 07:31:00
Podczas uroczystego otwarcia 23. Kina na Granicy w Cieszynie, Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu po polskiej stronie, otrzymał order „Zasłużonego dla Kultury Polskiej" za budowanie mostów kulturowej przyjaźni pomiędzy Polakami, Czechami i Słowakami, a także za tworzenie unikatowej marki „Kina na Granicy". Obok Maciejewskiego, odznaczenie przyjęli też Łukasz Kazimierowicz i Jakub Gajdica – dyrektorzy organizacyjni KNG po polskiej i czeskiej stronie.

- Jakie to szczęście i jakie to ważne, że nawet w tych czasach, może być szlachetnie, bezinteresownie i idealistycznie. Urody uroczystości dodaje fakt, że medale wręczały nam m.in. dwie wspaniałe Gabriele – Gabriela Staszkiewicz i Gabriela Hřebačková, te dwie wyjątkowe, odważne i mądre kobiety rządzą dzisiaj polskim i czeskim Cieszynem. „Pan jest już nasz" - szepnęła mi na ucho pani burmistrz Staszkiewicz. Jestem, jestem. Festiwal zaczynam uskrzydlony - mówi Łukasz Maciejewski.

Przegląd "Kino na Granicy" to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie nieprzerwanie od 1999 roku. A wszystko w pięknej sali Teatru im. Adama Mickiewicza, która zagrała kiedyś w „Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Podczas tegorocznej edycji imprezy można obejrzeć 136 filmów. Odbywają się też spotkania z twórcami, debaty literackie, koncerty i szereg innych wydarzeń towarzyszących.

Filmowymi gośćmi festiwalu są w tym roku między innymi Janusz Gajos, Tomasz Kot, Bartłomiej Topa, Grażyna Błęcka Kolska, Andrzej Chyra, Magdalena Łazarkiewicz, Janusz Zaorski, Olaf Lubaszenko, Maria Dębska, Kinga Dębska, Piotr Głowacki, Zbigniew Zamachowski, Mariusz Grzegorzek, Gabriela Muskała, Anna Smołowik, Dorota Roqueplo i wielu innych. 23. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" potrwa do 4 sierpnia.

ac / fot. Rafał Soliński

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821